Aydın’da genelde kışlar ılık geçer diye yıllarca anlatıldı ancak sanırım bu seneki kadar ılık olacağını pek kimse düşünmemişti. Ocak ayının sonuna geliş olmamıza rağmen nerdeyse ‘şu gün çok soğuktu’ dediğimiz bir gün olmadı. Hal böyle olunca insanlar dışarı çıkarken ne giyeceğine karar vermekte de zorlandı. Ancak Perşembe günü evlerimizden çıktğımızda gerçekten soğuk bir hava bizleri karşıladı. Derken dün gece saatlerinde gök gürültülü yağış başladı.

Açıkçası yağmurlu bir sabaha uyanınca mutlu oldum. Çünkü yakın zamanda barajlardaki doluluk oranlarının düşük olduğuna dair haberler yapmıştık. Kuraklığın ne kadar kötü bir konu olduğunu son yıllarda bir çok kez gördük. Açıkçası bu yağışlar tarımsal sulama için çok kritik öneme sahip. Umarım mevsim normallerinde olduğu gibi yağışlar devam eder ve kuralık sorunu yaşamayız.

Hazır yağmurdan bahsetmişken suyun değerini anlamak için daha dikkatli olmamız gerektiğini de hatırlatalım. Bir damla suyun bile önemi zor zamanlarda belli oluyor. Suyumuza sahip çıkalım.

DİĞER YAZILARI