Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

BAZEN GÜÇLÜ OLMAK SEÇENEK DEĞİL, TEK SEÇENEĞİNİZDİR

BAZEN GÜÇLÜ OLMAK SEÇENEK DEĞİL, TEK SEÇENEĞİNİZDİR

Bazen hayat çok zordur. İşte böyle zamanlarda güçlü olmak, tek seçeneğimiz haline gelir. Zırhınızı takınıp kılıcınızı kuşanırsınız, akıllı davranır ve kalbinizde sakladığınız enerjiyi kullanırsınız. Ne var ki, er ya da geç yorgun düşersiniz.
Klasik bir eseri okurken, kaderin hükümranlığının başladığı anı hemen fark ederiz. Fakat sıradan, işlenmemiş hayatlarımızda yaşamın doğal seyrinin bizden intikam almasını nadiren bekleriz. Hayallerimize doğru düz bir çizgide ilerlerken, çok azımız kaderin bir başka planı olduğunu düşünürüz. Hiç tahmin edemeyiz kaderin kulağımıza “Şimdi beklemen gerek, hayallerin beklemede,” diye fısıldayacağını.
Hiç kimse zorluk denen şeyin ne olduğunu açıklamamıştır bize. Esasen kendiliğinden bir öğretmen olarak çıkıverir karşımıza. Çoğumuza çok çalışanın ödüllendireleceği sözü verilmiştir. Başkalarını severseniz sizi asla bırakmayacakları; güvendiğiniz takdirde güzel şeylerin olacağı söylenmiştir. Ne var ki yaşam çoğu zaman kötü ayarlanmış bir pusulaya sahiptir, Kuzey’i gösteremeyen bir pusuladır bu. Tersine en uzun ve zor yolu gösterir… Güçlü olmanın tek seçeneğimiz olduğu rotayı.
Zayıflık ya da hassaslığın, ruhsal hastalıklar yol açabileceği şeklinde yanlış bir düşünce vardır. Bu düşünce şeklini izlersek “zihinsel olarak güçlü” olmak, anksiyete veya depresyon gibi rahatsızlıkları def etmemize ya da bunları tamamen uzaklaştırmamıza yardımcı olacaktır. Oysa bu kadar kolay değildir her şey. Güçlü olmaya alışkın insanlar aslında depresyon geliştirme bakımından daha yüksek bir riskle karşı karşıyadır. Mesela, kendilerine bağımlı akrabalarına bakan insanları düşünün. Eşi işsiz olan ve ailenin tüm yükünü taşımak zorunda kalan bir ebeveyni düşünün. Meslekleri nedeniyle tüm hayatlarını dışlanmış insanlara, istismar edilmiş kadınlara ve yetim öksüz çocuklara adaması gereken kişileri düşünün.
Başka insanalar uğruna güçlü olmak çok zor olabilir. Hepimiz biliyoruz bunu. Yaşam hikayemiz, hiç istemediğimiz zorlukları, trajediler ve değerlerimizi sınayan şeyleri kapsıyor. Ne var ki her şeyi halledebileceğimiz ve şikayet etmeden göz yaşlarımızı tutabileceğimiz için kendimizi birer kahraman olarak görsek de sürekli yaptığımız bir hata var: kendimizi ihmal etmek.
Güçlü olmak tek seçeneğiniz ise kırılganlığınızı kabul edin çünkü kırılganlık, zayıflık demek değildir. Tam tersine, biraz durup nefes almamızın farkına varmamızı sağlar. Güçlü olmak, öfkenizi göz ardı edip haysiyetinizi yitirinceye kadar affetmek demek değildir. Güçlü olmak, kendi bakış açınızı başkalarına empoze ederek her şeyi kontrol etmeye çalışmak da değildir.
Gerçekte, bizi güçsüz kılan şey, dünyadan kendimizi saklamaktır. Güçlü olma görüntüsünü sürdürmek adına güzel dış yüzümüzü korumak konusunda endişelenirsek, olduğumuz ve dışarıya gösterdiğimiz şey arasındaki boşluğu genişletiriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Uzm. Psk. Sibel Bilir Arşivi
SON YAZILAR