Hipokondriyaz virüs kapmak ya da kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanmaya dair sürekli ve obsesif bir korkudur. Peki hipokondriyaz, kontrol edilmesi mümkün bir hastalık mıdır? Sağlığınızla ilgili bu sürekli takıntıyı nasıl azaltabilirsiniz?
Vücutlarında olup bitenlere takıntılı olan insanlar, boğaz ağrısının ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabileceğini düşünür. Herhangi bir karın ağrısının, eninde sonunda ameliyat gerektiren bir şeye dönüşebileceğine inanırlar. Gördüğünüz gibi, bu gerçek de olsa hayali de olsa, pek çok insan hissettikleri şeyler söz konusu olduğunda içlerini rahatlatmalıdır. Mevcut Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM-V), hipokondri teriminin bir bozukluk olarak var olan tanımını ortadan kaldırmıştır. Bunu iki yeni terim ile değiştirmiştir: somatik semptom bozukluğu ve hastalık anksiyetesi bozukluğu. Bununla birlikte, bir hipokondriyak hala teşhis edilmemiş ciddi bir hastalığı olduğuna ikna olmuş bir kişi olarak tanımlanmaktadır. Bu, bir doktorun onlara iyi olduklarını söylediği ve tekrar tekrar yapılan konsültasyonlara rağmen böyledir. Bu tür bir anksiyete bozukluğundan muzdarip olan insanların yaşam kalitesi üzerinde durumun etkisinin büyük olabileceğini vurgulamak önemlidir. Bu nedenle, en kötü durumlarda, bu hastaların çoğu depresyona girebilir. Bunu mantıksız korkularına tutunarak yaparlar çünkü bunlarla baş etmek zordur. Bunun nedeni, bu korkuların kendi kendine teşhis ve bilinmeyene ilişkin endişeden kaynaklanıyor olmasıdır. Bu insanlar kanserden ve örneğin bir virüse yakalanacaklarından korkarlar. Buna ek olarak, bir zamanlar tanıdıkları birinin sahip olduğu bir hastalığa yakalanabileceklerini düşündüklerinde de panik hissederler. Bu klinik duruma hapsolmuş bir kişinin kişisel evreni son derece üzücü olabilir. Bununla birlikte, bu tür bir düşünce ile başa çıkmak için bazı stratejiler bilmek yararlıdır.
HİPOKONDRİYAZ DURUMUNU KONTROL ETMEK İÇİN ANAHTARLAR VE STRATEJİLER
Bir kişi terapiye gittiğinde birkaç şey olur. Mikroplar ile ilgili fobilerini, evden ayrılma ve bir virüse ya da tedavi edilemez bir hastalığa yakalanma korkusu ile birlikte ortaya çıkarırlar. Birincisi, bu fikirlerin çoğunun mantıksız olduğunun tamamen farkına varırlar, sadece onları kontrol edemezler. Kendi korkuları hakkında mantıklı davranamazlar. Ayrıca, yaptıkları şeyi neden yaptıklarını ve hissettiklerini neden hissettiklerini anlamadıkları için utanırlar ve bir çelişki ve öfke hissederler. Bir hastalık ya da somatik semptom bozukluğundan kaynaklanan anksiyete, her bağlamda büyük miktarda bitkinlik ve yıpranmaya neden olur. Bu kişiler kendileri ile ilgili rahatsızlık hissederler, sosyal problemler yaşarlar çünkü kendilerini boşlukta ve ilgisiz hissederler ve genellikle sağlık sisteminin kendilerine özel durumlarının hak ettiği ilgiyi vermediğini düşünürler. Bütün bunlar hoşnutsuzluklarını arttırır ve bununla birlikte temel anksiyetelerini daha da beslerler. Bu nedenle, hipokondriyak düşünceleri nasıl kontrol edeceğinizi anlamak söz konusu olduğunda işlevsiz inançlara odaklanmanın önemi büyüktür.
HİPOKONDRİYAZ ASLINDA BİR ANKSİYETE TÜRÜDÜR
Bu tür saplantılar bir hastalık değildir ve arkasında yatan şey sadece hastalık korkusu değildir. Bu nedenle, hipokondriyazı kontrol etmek için bu durumu neyin motive ettiğini bulmalısınız. Bundan dolayı, yaşadığınız şeyin bir anksiyete bozukluğu olduğunu anlamanız gerekir. Sınırlandırın, anlayın, rasyonelleştirin ve endişenizin duygularınızın bir sonucu olduğunu aklınızda tutun. Bu, beyninizin gerçek bile olmayan şeyleri önceden tahmin etmeye çalışmasından başka bir şey değildir. Çok sayıda bedensel duyum yaşayabileceğiniz doğrudur. Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve göğsünüzde basınç ve benzeri durumlar yaşayabileceğiniz de doğrudur. Anksiyete ve stresin semptomatolojisi bazen sınırlandırıcı olduğu kadar geniş de olduğundan, endişelenmeyin. Yeni bir his ya da rahatsızlık hissettiğiniz her seferinde internette olası hastalıklara bakmayın. Kendinize gerçek nedenin olumsuz düşünceleriniz ve endişeniz olduğunu hatırlatın. Vücudunuzun ne hissettiğinden korkmayın. Onlara takıntılı hale gelmeden onları kabul etmeyi öğrenin ve böylece kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.