Dt. Aybüke Yitim

Dt. Aybüke Yitim

“BENİM ÇENEM İMPLANT KABUL ETMİYOR “ DOĞRU MU?

“BENİM ÇENEM İMPLANT KABUL ETMİYOR “ DOĞRU MU?

Sevgili Hedef okurları,
Sizlere kucak dolusu selamlarımı iletiyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi sorularınız olursa bana mail adresimden ya da yazılarımın altına yorum bırakarak ulaşabilirsiniz.

***

Yazıma başlamadan önce geçen haftaki yazıma gelen bir kaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

***
1-Ağız kuruluğu ve ağız kokusunun sebebi Sjögren olabilir mi?
Öncelikle sadece ağız kuruluğu da ağız kokusuna sebep olabilir. Sjögren de ise bu durum biraz daha ağır seyretmesi sebebiyle daha belirgin bir gösterge olabilmektedir.

***
Ağzı kuruluğunun yanında göz kuruluğu, cilt kuruluğu, yutkunma güçlüğü, yorgunluk, deride kızarıklık ve döküntü, kas güçsüzlüğü, eklem ağrısı gibi yan bulgularınız da mevcutsa bir diş hekimine ya da aile hekimine muayene olmanızı tavsiye ederim.

***
Gelelim bu haftaki konumuza. Bu hafta özellikle sistemik rahatsızlıkları olan veya yaş olarak büyük hasta gruplarının genel bir korkusu ve önyargısı olan implant konusundan bahsetmek istiyorum.

***

Dental implant olarak da bilinen diş implantı, çeşitli nedenlerle ağızda kaybedilmiş dişleri tamamlamak için diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesidir. İmplant herkese yapılır mı diye düşünen hastaların öncelikle kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekiyor.

***
 Kemik gelişimi tamamlanmamış olan hastalarda implant tedavisi istenilen yanıtı vermeyebilir. Bu nedenle implant herkese yapılır mı sorusunun farklı cevapları olacaktır.

***
Peki genel olarak baktığımızda kimlere implant yapılabilir?
 •Tek diş eksikliği olan bireyler
•Birden çok diş eksikliği olan bireyler
•Hareketli (takıp çıkarılabilen) protez kullanmak istemeyenler
•Sabit protez kullanmak isteyen kişiler
•Doğal dişe en yakın sonuç almak isteyenler
•Estetik gülüşe sahip olmak isteyenler
•Yaptırdığı protezini uzun ömürlü kullanmak isteyenler
•Ağız hijyenine ve sağlığına özen gösteren kişilere yapılabilir.

***

Peki hangi durumlarda dikkatli olmalıyız ve başarımız riske giriyor?
•İleri derecede kemik rezorbsiyonu olup, bireyin yaşının ve sağlık durumunun ileri kemik transfer işlemine sakıncalı görüldüğü hastalar.
• Osteoporoz (kemik erimesi) hastası olup, bifosfanat grubu ilaç kullanan hastalar
• Henüz kemik gelişimi tamamlanmamış olan genç bireyler
• Hamileler
 • Uyuşturucu madde bağımlılığı ya da alkol bağımlıları
• Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi almış hastalar
• Bazı bağ dokusu hastalıkları

***
Elbette bu rahatsızlıklar ve sağlık durumlarında kesinlikle yapılamaz diye bir net karar yoktur. Gerekli tetkik ve tahliller ve uzman hekimlerin değerlendirmeleri sonucunda uygunluk sağlandığı koşulda implant şansımız her zaman vardır.

***
Gelelim farklı bir konuya. Bütün diş implantları başarılı mıdır dersek; implantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli “iyileşme potansiyeli” olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi ve/veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir.

***
Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implantların kullanım ömürleri ise; ilk hastalar, otuz yıldan fazla bir süredir implantlarını başarı ile kullanmaktadırlar. Bu süre, genel sağlık durumu, implantın günlük bakım ve temizliği gibi birkaç değişkene bağlıdır. Yine de başka her türlü tıbbi müdahalede olduğu gibi, prensip olarak, hayat boyu garanti vermek implant başarısı %90-100 arasında değişebilir.

***
Genel hatlarıyla bakacak olursak çenenizin implantı kabul etmeme ihtimali yok denecek kadar azdır, uygun bir değerlendirme yapılmamış hastalar ve bakımı güzel yapılmamış implantlar vardır. 

***
Sağlıklı günler dilerim.

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dt. Aybüke Yitim Arşivi
SON YAZILAR