Sevgili Hedef okurları,
Sizlere kucak dolusu selamlarımı iletiyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi sorularınız olursa bana mail adresimden ya da yazılarımın altına yorum bırakarak ulaşabilirsiniz. Yazıma başlamadan önce geçen haftaki yazıma gelen bir kaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

***
1-4 yaşındaki kızım için hangi diş macununu kullanmalıyım?
Öncelikle kızınızı bu kararı vermeden mutlaka bir diş hekimine muayene ettirmelisiniz. Her çocuğun diş sağlığı ve bakımı farklıdır çünkü. Bu sebeple hekim kontrolü sonrasında belirlenen risk grubuna göre flor oranı belirlenir ve ideal macun hakkında hekiminiz size bilgi verir.

***
2-Florsuz macun çok mu zararlı?
Öncelikle macunun zararlılığından ziyade; günümüzdeki beslenme koşullarımıza bakacak olursak her yaş grubundan insan fazlasıyla paketli gıda tüketmekte. Bunlar yüksek oranda koruyucu ve şeker içerikli ürünler olduğu için diş minenizi koruyacak ve çürük önleyecek tek madde hala ve hala flordur.

***
Elbette ki mekanik temizlik için diş fırçası ve herhangi bir macun yeterli olacaktır fakat çürük önleyici bir etki bekliyorsanız mutlaka florlu bir macun kullanmanız şarttır.

***
Gelelim bu haftaki konumuza. Ağız ve diş sağlığımızı korumak, hem dişlerimiz hem de tüm bedenimiz için oldukça önemlidir. Diş üzerinde oluşan bakteri plakları, gıda artıkları zamanla dişlerin deforme olmasına ve diş eti hastalıklarına neden olur. Dişlerimizi doğru fırçalama tekniği ile temizlediğimizde ise ağız ve diş sağlığımızı korumuş ve ileride çıkabilecek problemleri engellemiş oluruz. Yanlış diş fırçalama tekniği ile diş fırçalama, sert diş fırçası kullanma, çok sık diş fırçalama diş eti çekilmesinin mekanik nedenleri arasında sayılabilir. Dudak-diş eti bağının yapısal bozuklukları, çeşitli diş eti hastalıkları, hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine yol açmaktadır. Diş çekilmesi ise oldukça ciddi bir problemdir. Bu nedenle dişleri doğru şekilde fırçalama, önem arz etmektedir.

***
Doğru diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?
Diş macununu bol kullanmaya gerek yoktur. Bilinenin aksine nohut tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanmanız yeterli olacaktır.

***
Fırça uçları diş etlerinize bakacak biçimde 45 derece açıyla diş fırçanızı tutmalısınız. Başka bir deyişle çapraz açı ile tutmanız bunu sağlayacaktır.

***
Dişlerinizi fazla baskı uygulamadan nazikçe dairesel, oval hareketlerle fırçalayınız.
Dişlerinizin çiğneme kısmı dediğimiz üst bölgelerinde fırçayı, ileri geri hareket ettirerek kullanabilirsiniz.

***
Dil yüzeyi temizliği de diş bakımının olmazsa olmazıdır. Dil yüzeyini temizlemek, oluşabilecek ağız kokusunun da önüne geçecektir.

***
Gün içerisinde en az 2 kez 3’er dakika dişlerinizi fırçalamasınız. Bunu planlamak zor geliyorsa sabah ve akşam olarak kendinizi programlayabilirsiniz, güne başlangıç ve güne veda.

***
Fırçalama bittikten sonra diş macununu tükürmeniz yeterlidir. Ağzınızı su ile uzun süre çalkalayarak tükürmek, diş macununun etkisini azaltacaktır.

***
Fırçalamanın yanında ağız ve diş sağlığımız için neler yapmalıyız?
Diş fırçalama oldukça önemli olsa da tek başına yeterli diyemeyiz. Çünkü diş fırçamızın yetişemediği yerlerde veya dişler arasında kalan bakteriler, çürüklerin en büyük nedenlerindendir. Düzenli olarak kullanacağınız diş ipi, tam koruma için yardımcı olacaktır. Gargara, arayüz fırçası, diş ipi vb. diğer ağız bakım ürünleri diş fırçalamanıza destek olabilecek diğer ürünlerdir. Ağız ve diş sağlığı için, diş bakımınızı geciktirmeden ve eksiksiz olarak yapmanız, oluşabilecek problemleri engelleyecek ve tam koruma sağlayacaktır.

***
Düzgün Bir Yöntem Niçin O Kadar Önemli?
Dişleri daha hızlı ve sert fırçalamak, daha etkili olduğu hissini uyandırabilir; fakat bu testereleme tekniği aslında dişlerinize ve diş etlerinize zarar verir. Bu yöntem, yemek parçacıklarının plakların yerleşmesine izin verir ve çok ciddi sağlık problemlerine sebep olur. Düzgün bir yöntem, her dişin diş fırçasının avantajlarından yararlanmasını sağlar.

***
Dişlerinizi kaç yıldır yanlış fırçaladığınızın bir önemi yok, çünkü bunu hemen bugün değiştirebilirsiniz! Gece yatmadan önce yukarıda tavsiye edilen biçimde dişlerinizi fırçalayın.

***
Ve unutmayın: Dişlerinizi ileri geri testerelemeyin! Onun yerine, hafifçe titreşim ve süpürme tekniğini kullanın.

***

DİĞER YAZILARI