KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

BİRAZ DAHA DUYARLI OLMALIYIZ

BİRAZ DAHA DUYARLI OLMALIYIZ

Her sene bilindiği üzere ülkemizde yüzlerce orman yangını meydana geliyor. Bunların nedeninin yüzde 98’i insan kaynaklı oluyor. Bilinçsizce yaktığımız ateşler daha sonradan bir çok canlının hayatına mal oluyor. Bizim duyarsızlığımız yüzünden bir çok canlı türünü yok ettik zaten bu güne kadar. Daha kaç canlının neslinin tükenmesini bekleyeceğiz? Aslında yapmanız gereken çok basit şeyler. Bu basit şeyleri hayatımızda uygularsak emin olun ormanlarımız ve ormanda yaşayan canlılarımız hayatlarını sürdürebilecekler. 

Evet gelelim o basit önlemlere. Kurumların, belediyelerin belirlediği alanlarda piknik yapalım. Eğer ormanda piknik yapıyorsak , ateşin söndüğünden emin olalım. Ateşi söndürmeden ormandan ayrılmayalım. Piknik yaptığımız alanda yanıcı madde bırakmayalım. Cam şişeleri, poşetleri, kağıtları toplayıp çöp kovalarını atalım. Ormanı kirletecek ve ya zarar verecek eşyalarımızı yanımızda götürelim. Sigara izmaritlerini doğaya bırakmayalım. Kuru otlar bir anda tutuşup yana bilir. Anız yangınları konusunda da daha duyarlı olmalıyız. 

Tabi bunların dışında bazı farklı durumlar var. Ormanlık alanlar bile isteye yakılıyor. Amaç oraya beton yığınından otel yapıp para kazanmak. Peki cebin para dolacak ama onu harcayacak ömrün olacak mı? Bilinmez. Bu tür olaylar ülkemizde giderek artıyor. Ormanlık alanlar önce yanıyor daha sonra otel inşa ediliyor. Orada yanan ağaçlar, binlerce tür canlı yandığıyla kalıyor. Gelecek nesiller belki de bir çok hayvanın sadece fotoğraflarını görebilecek. Bu orman yangınları böyle devam ederse. Bir de bu yangınları söndürürken canla başla çalışan itfaiye erlerimiz var. Onlar da hayatlarını tehlikeye atarak bu yangınlara koşuyorlar.  Kimi zaman da o yangınlarda hayatını kaybedebiliyorlar. Bir hayat kurtarırken kendi hayatlarından vazgeçiyorlar.  Tüm itfaiye erlerine çalışmalarından dolayı tüm Türkiye adına ben teşekkür ediyorum. Çabalarınız ve emeklerinize karşılık umarım vatandaşlarda biraz duyarlı davranır ve canlılarımız ve ormanlarımızla mutlu mesut yaşayabiliriz. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR