Dilek Özen

Dilek Özen

Cesaretin rengi kırmızı 

Cesaretin rengi kırmızı 

Geçtiğimiz hafta sizler için renklerin büyülü dünyası ve hayatımızdaki yerine ilişkin bir yazı kaleme almıştım. Bu hafta bu güzel konu üzerinden devam edeceğiz değerli okuyucular. Bu hafta anlamını irdeleyeceğimiz renk tabi ki deliliğin ve cesaretin rengi kırmızı olacak. Kırmızı aşkın, öfkenin ve tehlikenin simgesidir. 

Kırmızı çok sevilen, çok dikkat çeken ve çok sık kullanılan bir renktir. İnsan psikolojisi üzerinde canlandırıcı ve heyecan verici bir etkisi vardır. Bazı bilimsel araştırmalar kırmızı rengin yoğun olduğu ortamlarda insan vücudundaki enerjinin yüzde 10’unun harekete geçtiğini ortaya koyuyor. Kırmızı rengi mutluluk halini temsil eder ve kişinin iştahının artmasını sağlar. Bundan dolayı gıda firmaları sık sık kırmızı rengi kullanırlar. Kan basıncı yani tansiyon üzerinde etkisi vardır. Öte yandan uyarı ve tehlike işareti olarak da kullanılır. 

Kırmızının enerji, tutku ve aksiyonun rengi olduğunu belirtmiştik. Kırmızı, enerji artırması bakımında önemli bir renktir. Enerji verir, duyguları uyarır ve harekete geçilmesini sağlar. Motive edici özelliğinin yanı sıra  öncü bir ruhu ve liderlik özelliklerinin temsilinde kullanılır.  Kırmızı iradeyi temsil eder ve utangaçlara veya irade gücünde olmayanlara güven verir. Fiziksel hareketin rengi olan kırmızı fiziksel yaşam gücünü de uyandırır. Kırmızı rengi sonuç olarak irade ve cesaretin rengidir. Bu yüzden enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde kırmızı renginin canlandırıcı etkisini kullanabilirsiniz. Daha canlı ve renkli günlerde buluşmak dileğiyle. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dilek Özen Arşivi
SON YAZILAR