Salon bitkilerinden biri olan para ağacı dünyanın birçok yerinde yaygın olarak bakılan bir bitkidir. Latince adı crassula ovata olan bitki, aynı zamanda şans ağacı ya da berket ağacı olarak adlandırılır. Adının para ağacı olmasının nedeni de şans getirdiğine inanılmasından kaynaklanır. Bu hafta anavatanı Amerika olan bu bitkinin bakımı ve kullanımına yönelik bilgi vermeye çalışacağım.

Sıcak ortamları seven bir bitki olan para ağacı güneş ışıklarından rahatsız olan bir bitki değildir. Bu yüzden para ağacı güneş gören bir yere konumlandırılabilir. Bu konumlandırma sırasında dikkat edilmesi gereken nokta bitkinin güneşi ve sıcağı ne kadar severse sevsin özellikle sıcak mevsimlerde direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Direkt alacağı güneş ışığı sıcak mevsimlerde bitkiye zarar verebilir.
Para ağacı aydınlık ortamlardan hoşlanan bir yapıya sahiptir. Bu sebepten konumlandırıldığı yerin aydınlık, en azından yarı aydınlık olmasına dikkat etmek faydalı olacaktır.

Su ihtiyacı fazla olmayan bir bitki olan para ağacının, yazın haftada iki, kışın ise haftada bir kez sulanması yeterli olacaktır. Bitkiyi sulamadan muhakkak toprağının kontrol edilmesi gerekir. Çünkü toprağı kontrol etmeden çiçeğe su vermek büyük bir yanlışa neden olabilir. Yazın bitkinize toprağın tamamen kurumasını beklemeden su vermeniz gerekir. Kışın ise toprağın tamamen kurumasını beklemek şart ve olmazsa olmazdır. Para ağacı için suyun sıcaklığı da önemlidir. Bitki için en uygun su oda sıcaklığında bekletilmiş sudur. Öte yandan şebeke sularının da bir süre sonra bitkilere zarara verdiğini de unutmamak gerekir.

DİĞER YAZILARI