Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

CESUR OLMAK KORKUSUZLUK DEĞİLDİR

CESUR OLMAK KORKUSUZLUK DEĞİLDİR

Cesaret gösteren birinin korku hissetmediğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Cesur birisi hiçbir şeyden korkmayan biri değildir, aksine bu korkularının üstünden gelebilendir. Korkunun hayatımızın birçok alanında hayati bir rolü olduğunu unutmayın. Hayat korku ve kaygı yaratabilecek yeni fırsatları sürekli sunduğu için, daima dikkatli ve tetikte olmak çok önemlidir. Bu fırsatları yakalamak, bilinmezin ve korkutucu olanın üstesinden gelmek cesaret işidir.
KORKUNUN GÜCÜ
Korkunun kendisi korkutucu bir güçtür. Bizde caydırıcı bir his uyandırır. Herhangi bir şekilde hareket etmemizi engelleyen doğal bir kuvvettir korku. Diğer insanların ne diyeceğinden, herhangi bir işin sonucunda ne olacağından ya da birini kaybedeceğimizden korktuğumuzda bir sonraki adımı atmamızı engeller. Yine de, korkunun gücüne rağmen, tarih boyunca en içten korkularına karşı gelen binlerce insan olmuş ve bu insanlar devam etmenin cesaret gerektirdiğini göstermişlerdir. Kaybedecekleri çok şey olmasına ve kendi hayatlarını da tehlikeye atmalarına rağmen, bu cesareti sergileyen insanların hikayeleri o kadar çoktur ki. Hayatın türlü zorlukları ile karşılaşırken, kişisel korkularımızı yenmemiz gerekir. Bunu yapmanın da tek bir yolu vardır: korkularımızla yüzleşmek ve onları geride bırakmak. Sadece korkularının üzerine gidebilen ve onları alt edebilen birisi mutlu bir hayatın tadına varabilir. Hiçbir şeyden korkmayan bir insan olduğunu düşünmemeliyiz. Korku doğal bir duygudur ve hepimizde vardır. Hepimiz hayatımızın bir anında korkuyu hissetmişizdir. Cesur birisi hiçbir şeyden korkmayan biri değildir, aksine bu korkularının üstünden gelebilen birisidir. Bu yüzden, her ne kadar zorlu ya da riskli bir iş olursa olsun, cesur birisine baktığımızda, onun da bir insan olduğunu, aslında derinlerde bir yerlerde çok büyük korkuları olduğunu unutmamalıyız. Aynı zamanda bu insan, o korkusunu bilen, onun üstüne giden ve onu alt edebilendir.
GÜNLÜK KORKULAR
Günümüzde yüzleşmemiz gereken birçok korkunç olay var. Kim işini kaybetmekten korkmaz ki? Ya da sevdiği birisinin başına kötü bir şey gelmesinden? Kim bir şeylere karşı gelmek istediğinde, en azından olacakların korkusunu biraz olsun hissetmez ki? Bilinçaltı, günlük mesajlar ile hepimizin aklına bir takım korkular yerleştirilmiştir. Korkularımızı yenerek kendimizi iyi hissedebiliriz. İşte ancak o zaman hayal ettiğimiz insana dönüşebilir, benliğimizdeki bireyi dışarı çıkarabiliriz. Bize stres ve panik yaşatan hayattan bir tutam mutluluk almanın tek yolu da budur. Ruhumuza zincir vuran bu korkuları alt edemedikçe, hayatımızı özgür biçimde yaşayamayız. Başarısızlığı ya da güçlüğü yenecek cesaretimiz yoksa, tutkularımızı hayata geçiremeyiz.
Cesaretinizi arkada bırakmayın. Her gününüzü onunla beraber yaşayın. Hayatınızın ne kadar kıymetli olduğunun farkına varın. Dünyanın sizi bilmeye ihtiyacı var. Cesaretiniz de kişiliğinizi tamamlayan mükemmel bir parçanız. İşte bu yüzden her gün tüm cesaretinizle korkularınızın üstüne gidin. Başınızı dik tutun ki gücünüz ve ihtişamınız da görülsün. Korkularınızla yüzleşmek için tüm cesaretinizi toplayın. Korkularınızdan daha korkunç olan, kendiniz olamamaktır. Sadece cesaret ile tüm korkularımızı yenebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Uzm. Psk. Sibel Bilir Arşivi
SON YAZILAR