Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

ÇİÇEKLERİN İNSAN RUH VE BEDEN SAĞLIĞINA 5 FAYDASI

ÇİÇEKLERİN İNSAN RUH VE BEDEN SAĞLIĞINA 5 FAYDASI

Çiçeklerin evlerimize ve yaşam alanlarımıza getirdiği güzellikler dışında, insan sağlığı üzerinde saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Neden hasta ziyaretlerinde çiçek verdiğinizi hiç merak ettiniz mi? Canlı çiçeklerin olumlu etkilerinden biri de hasta ve karamsar kişilere hayatın tüm güzelliklerini, doğanın insanlara sunmuş olduğu güzellikleri hatırlatması ve insanların pozitif düşünmelerine destek vermesidir. Bir hasta ziyaretine giderken canlı çiçek götürmek kişinin mutlu olmasına sebep olacağı gibi hayat enerjisi dolmasına da olanak sağlar. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her insan çiçek ile mutlu olur, bu çiçeklerin insanlar üzerindeki etkisidir. Canlı çiçeklerin bulunduğu ortamda insanların hayattan aldıkları zevk duyguları yükselir ve kişilerin davranışları daha pozitif olmaya başlar. İnsanlara, huzurlu bir yer tarifi yaptırdıklarında % 90 olarak ağaç, orman, çiçeklerin olduğu yerlerden bahsettikleri görülmüş. Bitkiler olmadan evler ve işyerleri çıplakmış gibi durur. Tarif edemediğimiz bir eksiklik olur mekanlarda. Ne zaman sağlıklı, güzel görünümlü birkaç bitkiyi uygun yerlere yerleştiririz, o zaman mekanın atmosferi değişiverir. Ev, ofis ya da bahçenize dahil edeceğiniz bir çiçek, dünyamıza daha sağlıklı bir yaşam fırsatı sunabilir.


1. HAVAYI ARINDIRIR
Çiçekler, flora topluluğunda yer alan diğer bitkiler gibi soluduğumuz havanın detoksifikasyonunda önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle iç mekan çiçekleri, evlerimizde kullandığımız ürünlerden çevreye salınan zehirli gazları emmektedir. İç mekanlarda soluduğunuz havanın temiz olması, solunum sistemi enfeksiyonlarından muzdarip olma ihtimalinizi düşürmektedir.

2. TEDAVİ EDİCİDİR
Çiçekler psikolojik hastalıklara karşı iyileştirici etki göstermektedir. Anksiyete ve zihinsel stres problemi olan bireyler, çiçek terapisi kullanarak rahatlama sağlayabilir. Yapılan araştırmalarda çiçekler, insan zihnine neşe, mutluluk ve zevk vermektedir. Yoğun ve stresli bir günün ardından park veya bahçelerde yapılan basit bir yürüyüş, anksiyete giderici ilaç almaktan daha etkili olabilir.

3. CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR
Çiçekler, parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın en doğal yolu olarak bilinmektedir. Evinizde ya da ofisinizde bulunduracağınız çiçekler, çevreye nem salınımı yapmaktadır. İç mekanda oluşan nem, cildinizi kuruma ve çatlamalara karşı korumaktadır. Özellikle lavanta çiçeği, cildin sağlıklı görünümüne yardımcı olurken, leke ve sivilcelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır.

4. ZİHİN GÜÇLENDİRİCİDİR
Yapılan bilimsel araştırmalarda bazı çiçeklerin, beyinde hatırlama gücünü arttırdığı görülmüştür. Araştırmanın devamında beyin performansının, bitki ve çiçeklerin bulunduğu ortamda daha fazla çalışarak üretkenliği arttırdığı saptanmıştır. Evinizde ya da ofisinizde bulunan çiçekler, beyninizin daha yaratıcı fikirler bulmasına olanak sağlamaktadır. Bunun en iyi örnekleri arasında; biberiye, fesleğen, kekik, nane, ada çayı ve zencefil yer almaktadır.

5. SAKİNLİK HİSSİ VERİR
Çiçeklerin iyileştirici ve rahatlatıcı özelliği hakkında sayısız araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, çiçeklerin insanlarda sakinlik hissi uyandırdığını tespit edilmiştir. Özellikle odanızda bulunan çiçekler, yoğun ve stresli bir günün ardından bedeninizin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Baş ağrısı ve uyku problemlerinde yaygın olarak kullanılan çiçekler, doğal bir antidepresan özelliğe sahiptir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Uzm. Psk. Sibel Bilir Arşivi
SON YAZILAR