Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

ÇİKOLATANIN PSİKOLOJİMİZE OLAN ŞAŞIRTICI ETKİLERİ

ÇİKOLATANIN PSİKOLOJİMİZE OLAN ŞAŞIRTICI ETKİLERİ

Çikolata ve sevgi. Bu iki kelime zaman içerisinde birbiri ile o kadar alakalı bir hale gelmiştir ki artık nerdeyse eşanlamlılar diyebiliriz. Sevgililer Gününde akla ilk gelen şeylerden biri sevdiğimiz kişiye çikolata almaktır. Chocolat filminde insanları gizemli büyüsü ile etkisi altına alır çikolata. Ve elbette Forrest Gump filmindeki o ünlü sahneyi unutmayalım. Forrest bir bankta oturur ve otobüs bekleyen kişilere bir kutudan çikolata ikram eder. Onlara der ki: “Hayat bir çikolata kutusudur; hiçbir zaman içinden ne çıkacağını bilemezsin.”
Bilim merceğini çikolataya doğru tuttuğundan beri artık kutudan bizim için ne çıkacağını biliyoruz. Kakao oranı yüksek olan bitter çikolata yediğimizde güzel duygular, kalp sağlığımızın iyileşmesi ve hatta kilo vermek gibi iyi şeyler çıkar kutudan. Çikolatanın düşüncesi bile bizde güzel duygular oluşturmaya yeterken sağlığımıza olan faydalarını öğrendikçe çikolatayı daha da sevmeye başlıyoruz. 
DOĞAL ANTİDEPRESAN
Yüzyıllar boyunca kakaonun afrodizyak etkisi bilinmektedir. Bu muazzam lezzetin mutluluk duyguları oluşturmasının nedenlerine gelin bir göz atalım. Çikolatanın ilk içeriği olan kakao vücuda girer girmez mutsuzlukla savaşan endorfinler salgılamamıza neden olur. Endorfinler vücutta ağrı kesici etki göstermenin yanı sıra aynı zamanda rahatlatıcı ve mutluluk veren serotoninin de salgılanmasını sağlar. Çikolata ayrıca vücutta phenylethylamine (PEA) denilen bir madde salgılamamıza neden olur. Aşık olduğumuz zaman da vücut PEA salgılar. Böylece çikolata ve sevginin birbiri ile olan yakın ilişkisi bir kez daha kanıtlanmış oluyor.
KALP VE BEYİN DOSTU
İçeriğindeki yüksek antioksidanlar sayesinde çikolata hücrelerimizi hasar görmekten korur ve onları onarır. Özellikle bitter çikolatada bulunan flavonoidler atardamarlarımızı tıkayan maddeleri temizlerken hücrelere zarar veren patojenlerin kalp damarlarına hasar vermesini engel olur. Dolayısıyla beyne daha fazla oksijen iletilmesini sağlayarak ruhsal sağlımıza da katkıda bulunur. 
ÇİKOLATA YE KİLO VER
Çikolatanın en şaşırtıcı faydalarından bir tanesi kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre küçük parçalar halinde haftada 5 kez tüketildiği takdirde çikolata metabolizmayı da hızlandırıyor. Kilo sorununu çözen bireyler fiziksel olarak sağlıklı olmanın yanı sıra psikolojik olarak da daha mutlu ve özgüvenli oluyorlar.   
DOĞRU TÜKETİM ÖNEMLİ
Çikolatadan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsak en az %70 oranında kakao içeren bitter çikolataları tercih etmeliyiz. Bunu yaparken de doğru oranda tükettiğimizden aşırıya kaçmadığımızdan emin olmalıyız. Çünkü çikolata yüksek kalorili bir yiyecektir. Birçok fiziksel ve ruhsal fayda sağladığından bahsettik. Fakat bu faydalar sadece doğru ve sağlıklı bir tüketim ile mümkün olur. Faydalarından yararlanmak için küçük bir parça bile yeterlidir. Sizi iyi hissettirdiği için problemleriniz olduğunda sadece çikolataya sarılmak etkili bir sorun çözme yöntemi değildir. Geçici olarak size iyi hissettiren şeyler rahatlatır, fakat problemlerinizi çözmez. Kalıcı çözümler için destek almaktan çekinmeyin. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Uzm. Psk. Sibel Bilir Arşivi
SON YAZILAR