Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

ÇOCUKLARINIZA HER GÜN BUNLARI SÖYLEYİN

ÇOCUKLARINIZA HER GÜN BUNLARI SÖYLEYİN

Kelimeler güçlüdür. Düşüncelerimizi ve hislerimizi kelimeler vasıtasıyla hem yorumlarız hem de yönlendiririz. Kelimeler duygusal dünyamızın temellerini oluşturur. Kullandığınız kelimeler özellikle de çocuklarınızda derin bir etki bırakır. İlgi ve sevgi iletişimi kuran bir dil kullandığınız zaman bu, çocuklarınıza kendileri hakkında iyi hissetmeyi öğretir, özsaygılarını ve güvenlerini inşa etmelerini sağlar. Çocuklarınıza destekleyici mesajlar iletmek ve konuştuklarında onları cesaretlendirmek kendi gelişimleri ve olgunlaşmaları için oldukça önemlidir. Bir ebeveyn olarak, duygularınızı sadece çocuklarınızı tebrik ederken veya düzeltirken değil sık sık ifade etmeniz ve bunu saygılı ve sevecen bir dille yapmanız büyük önem taşır. Sevecen ve ilgi duyan bir dil kullanmak çocuklarınızla olan bağınızı güçlendirmenin yanı sıra ebeveyn-çocuk ilişkisinin kalitesini de artırır. Ebeveynin rehberlik ve danışmanlık rolünü pekiştirmeye yardımcı olur ve çocukların dinlemeyi öğrenmelerini sağlar. Ayrıca birey olarak kendilerini kavramalarını da kolaylaştırır. O halde çocuklarınıza neler söylemelisiniz?
Seni seviyorum, sana değer veriyorum, beni mutlu ediyorsun.
Çocuklarınıza direkt olarak onları sevdiğinizi söylemek sunabileceğiniz en iyi duygusal gıdadır. Onları sevdiğinizi bilmeniz yeterli değildir, bunu dile getirmeniz ve bunun günlük dilinizin bir parçası haline gelmesi de önemlidir. Bu çocuklarınızı daha güvende hissettirir ve iletişim kanallarını açma konusunda onları cesaretlendirir. Onların sizi ne kadar mutlu ettiği hakkında konuşmak da aynı derecede önemlidir. Çocuklar hayatları boyunca bu mesajı taşıyacaklardır ve bu da kendilerini korunmuş ve takdir edilmiş hissetmelerine yardımcı olacaktır. Zamanınız ne kadar az ise ve bir ebeveyn olarak yaşamınız ne kadar zorlayıcı ve yoğunsa, şefkatinizi ve sevginizi ifade etmek için zaman bulmanız da aynı derecede önemli hale gelir. Bunun sadece çocuklarınıza değil size de faydası olacağını göreceksiniz.
Sana inanıyorum, sana güveniyorum, sen başarabilirsin.
Bir şeyi yapabileceklerini söylemek çocuklarınıza güven verir ve bu onların gelişimi için elzemdir. Bu türden bir cesaretlendirme olmazsa, çocuklarınızın hayatları boyunca taşıyacakları korkular ve güvensizlikler edinmeleri mümkündür. Çocuklarınızın çabalarını desteklemelisiniz ve yeni bir şeyler denedikleri sırada güvende hissetmelerini sağlamalısınız. Böylece ileriki hayatlarında önemli kararlar almaları gerektiğinde kendilerine güveniyor olacaklar. Bu özgüven ile hangi seçimleri yaparlarsa yapsınlar kendilerine ve aldıkları kararlara inanacaklardır. Öte yandan, çocuklarınızın yenildikleri, usanmış hissettikleri veya zorluklar yaşadıkları anlarda destek sağlamanız ve kendilerini cesaretlendirmeniz gerektiğini hatırlamanız da oldukça önemli. Hatta bu bir ebeveyn olarak en önemli görevinizdir. Desteğiniz, çocuklarınıza düştükleri yerden kalkıp denemeye devam etmeleri konusunda cesaret verebilir.
Sen özelsin, harika bir iş çıkardın.
Sık yapılan övgü çocukların özgüven ve güvenlik bilinci geliştirmelerine yardımcı olur. İyi bir şey yaptıklarında çocuklarınızın bunun farkında olmalarını sağlamanız önemlidir. Bu sayede onlar kendi yeteneklerinin farkına varmaya başlarlar. Çocuklarınıza iyi bir karar aldıklarını veya iyi bir şey yaptıklarını söylediğinizde bu, onları bağımsızlıklarını ve özgün güçlerini geliştirmeye devam etmeleri konusunda cesaretlendirmektedir. Çocuklarınıza ne kadar özel olduklarını söylemek iyi kararlar almaya devam etmelerini teşvik eder. Çocuklar ebeveynlerinin övgü ve sevgi sözcüklerini anlarlar ve bu mesajları hayatları boyunca kendileriyle taşırlar. Yetişkin bireyler olurlarken de hedeflerini cesur bir şekilde ve hevesle takip ederler.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Uzm. Psk. Sibel Bilir Arşivi
SON YAZILAR