TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Deprem gerçeğiyle yüzleştik mi?

Deprem gerçeğiyle yüzleştik mi?

İzmir’de meydana gelen deprem anında ve sonrasında yaşananları görüyoruz. Enkazdan saatler sonra insanların sağ çıkarılışını gözyaşları içinde izledik. Hayatını kaybedenleri de yine gözyaşlarıyla uğurladık. Deprem sonrasında Türkiye’nin her ilinden gelen arama kurtarma ekiplerinin mücadelesi, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden oldu. Kendi yakınlarıymış gibi canla başla çalışarak bir umut canlı birine rastlamak için verilen çabayı ayakta alkışlıyoruz. Sağlık ekiplerinin de yaralılar için verdiği mücadele ortada. Yine İzmir’e giden yardımlar da vatandaşların fedakarlığını gözler önüne serdi. Özetle deprem sonrasını başarılı bir şekilde geçirdik. Emeği olan herkesten Allah razı olsun. Allah daha beterinden korusun. 

Ama biz daha önce defalarca yaşanan son olarak da İzmir’de yıkıma neden olan deprem gerçeği ile gerçekten yüzleştik mi? Ne acı tecrübeler edindik geçmişte. Sadece şehirlerin ve enkaz altında kalan kişilerin isimleri değişti ama acı hep aynı oldu.  Sonuç mu? Yitip giden hayatlar, geride kalan acılı aileler yada enkazdan yaralı kurtulmuş insanlar.  
Aydın’a gözümüzü çevirirsek deprem bölgesinde olduğumuzu sadece çevremizde deprem olduğunda fark ediyoruz. Deprem olursa ne yaparız? Diyoruz her seferinde. Ama en başta kendi yaşadığımız apartmanlarda, evlerde hatta iş yerlerinde deprem güvenliği konusunda bir adım atmıyoruz. Ne yapıyoruz peki? Televizyonlardan haberleri izleyerek başımıza gelmesin diye umut ediyoruz. Aydın depremde risk altında olan bir şehir ve bunu kabul etmek zorundayız. Yer altında fayları değiştiremeyeceğimize göre yer üstündeki hayat alanlarımızda önlem alabiliriz. 

Hala günü kurtarma derdinde olan o kadar çok insan var ki. Yapıların teknik olarak güvenli olup olmasına girmeyeceğim. Çünkü bu konu uzmanlık alanım değil. Bizim artık ciddi anlamda önlemler almamız lazım. Bu işin şakasının olmadığı ortada. En azından deprem anında yapılacaklar konusunda bilgilerimizi tazelemekte fayda var. Çünkü deprem anında bazı binalardan kaçmak oldukça zor. Burada evin içinde alınacak önlemler çok önemli. Bu konuda eğitimler almak gerçekten çok önemli.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
TÜRKER KOCAKAHYA Arşivi
SON YAZILAR