Dilek Özen

Dilek Özen

DEPREME KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ

DEPREME KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ

Dünyanın birçok bölgesi deprem kuşağında olduğundan dolayı deprem gerçeği ile yaşamak zorunda kalıyor. 

Türkiye de bir deprem ülkesi olduğu için bir çok zamanda farklı bölgelerde sarsıntılara şahit oluyoruz. Özellikle Ege ve Marmara bölgelerimizde bu gerçek daha riskli boyutlarda kendini gösteriyor. 
Hepimizin hafızalarında yakın geçmişte yaşanan İzmir depremi henüz canlılığını korurken bazı farkındalık çalışmaları yürütülerek insanlar depreme karşı bilinçlendiriliyor. Mart ayının ilk haftası da bu konu hakkında farkındalık yaratılması amacıyla Deprem Haftası olarak ifade edilir. 

 Depremlerin nerede ve ne zaman olacağını bizler tabi ki bilemeyiz ancak önlem almak mümkün. Deprem Haftası’nda vatandaşların deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında hazırlıklı olması için bilgilendirilmeleri hedeflenir.  Toplumda depreme hazırlık bilincinin yaygınlaştırılması ve deprem tehlikesinin insanların gündeminde kalması amaçlanır. 

Bu hafta özellikle Kızılay’a bağlı ekipler ve devlete bağlı kurumlarda görevli kişiler tarafından farkındalık oluşturmak için depreme ilişkin bilgilendirme stantları açılacak. Bu stantlarda vatandaşlara deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapmaları, nasıl davranmaları ve ne tür önlemler almaları gerektiği anlatılacak. İl ve İlçe merkezlerinin ana noktalarında açılacak olan stantlara muhakkak uğramalıyız. Benim deprem bilgim var ve önlemlerimi aldım demeden önce mutlaka uzmanları dinleyelim. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dilek Özen Arşivi
SON YAZILAR