KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

DOĞANIN HAKKI NEREDE?

DOĞANIN HAKKI NEREDE?

Havalar güzelleşti. İnsanlar artık denizlere, piknik alanlarına akın etmeye başladı. Koronavirüs döneminde evde kalan vatandaşlar normalleşme süreciyle beraber kaldırılan yasaklar nedeniyle deniz ve pik alanlarına akın etti. En doğal hakkınız sosyalleşmek, piknik yapmak, gezmek, deniz kenarlarında vakit geçirmek. Ama bazı kurallar vardır yahu. Yazılı olmasa da görgü ve ahlak kuralları vardır. Her toplumun kendisine göre normları vardır. Ve tüm herkes istese de istemese de onlara uymalıdır. En azından çevreye karşı olan toplumsal normlara uymalıdır. 

Piknik alanları ve deniz kenarları salgının ardından vatandaşlara açıldı fakat açılmaz olaydı. İnsanlarımız gerçekten sokakları, caddeleri, piknik alanlarını, deniz kenarlarını çöp yığınına çevirdi. Evinizde de böyle misiniz gerçekten. Sizden sonra kimse o alanı kullanmayacak mı sanıyorsunuz? Ya da sizden sonra orayı temizlik görevlileri temizleyecek. Onların işini neden bu kadar zorlaştırıyorsunuz? Onların yeterince görevleri zor zaten.  Siz evde kendinizi korumaya çalışırken onlar yasak, sağlık dinlemeden sokakları caddeleri temizlemeye devam etti. Az saygı, az edep...

Her şeyi geçtim çöplerinizi gelişi güzel doğaya bıraktınız. Ne olacak o çöpler? Toprağa karışmasını mı bekleyeceğiz yıllar boyunca. Bu nasıl bir düşüncesizlik, vurdumduymazlıktır. O  güzelim yeşil alanlar çekirdek kabuklarından, kola şişelerinden görünmüyor bunları biliyor musunuz? Alkol şişeleri keza öyle yine her tarafta. İmse yediğinize içtiğinize karışamaz. Ama siz başkasının da kullanacağı yeri bu şekilde kirletirseniz özgürlüğünüz orada biter. Bence halka açık umumi yerlere kamera takılsın. Ve çöp bırakanlar, atanlar tespit edilsin. Ve ceza yazılsın. Bakalım o zaman yere çöp atacakları. Para tatlı gelecektir eminim. Böylelikle biz de bu vesile ile doğayı temiz tutmuş oluruz. 

Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim.  Geçenlerde Nevşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bir projeyi gördüm.  Gerçekten çok beğendim. Takımların ve Türkiye’nin sevilen sanatçılarının fotoğraflarını bir kutu üzerine koyarak izmaritlerin sokağa atılmasını engellemeye çalışmışlar. Tarafını seçip izmaritleri yere atmıyorsun.  Bence bu güzel proje Aydın’a da yapılmalı. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR