Diyetisyen Buğra Öztürk

Diyetisyen Buğra Öztürk

DOĞRU TARTIM NASIL YAPILMALIDIR?

DOĞRU TARTIM NASIL YAPILMALIDIR?

Diyet süresince kaçamakların olduğu esnada ağırlık kaybı ile karşılaşıldığında kişi moral kazanır. Buna rağmen kilo verebilmişim şeklinde düşünceye sevk eden sonuç kişiyi motive eder. Bazı durumlarda ise tam tersi ile karşılaşılabilir: Çok başarılı bir şekilde uygulanan beslenme ve egzersiz programının ardından kilo aldığını fark eden kişi demoralize olur. Halbuki hemen endişelenmemek gerekir. Vücut ağırlığını etkileyen pek çok parametre vardır. Öncelikle bunların gözden geçirilmesi gerekir. İdeal bir tartım;
•Haftada 1 kere,
•Aynı tartıda,
•Aynı kıyafetlerle (hatta kıyafetsiz olarak),
•Kahvaltı öncesi,
•İdrar ve dışkılama sonrası yapılabilir.
*Tartım öncesi 24 saat içinde alkol alımı, yoğun egzersiz, uykusuzluk, stres ve gaz yapıcı özellikte besinler tüketmek tartı sonucunu etkileyebilir.
Tüm bu ilkelere rağmen kabızlık, ishal, kusma, bazı ilaçların kullanımı ve regl dönemi gibi özel durumlar da sonucu etkilemektedir. Her saat başı tartıya çıkılsa dahi, gün içerisinde aynı 2 sonucu görme şansı çok düşüktür. Örneğin 2 bardak su içilmesi durumunda yaklaşık olarak yarım kilo ağırlık kazanılmaktadır. Öte yandan ishal gibi durumlarda vücuttan bolca sıvı kaybedilmektedir. Böylesi durumlar kişinin kilo aldığını veya verdiğini göstermez elbet. O nedenle belirtilen ilkelere bağlı kalınarak yapılacak tartımlar en doğru sonucu verecektir.
Her ölçüm cihazı aynı sonucu verecektir diye bir kural yoktur. Tüm tartılar kendi içlerinde tutarlı olmak üzere üretilirler. Diğer tartılarla aralarında herhangi bir bağlantı ya da entegrasyon yoktur. 
1 Haftada En Fazla Kaç Kilo Verilebilir?
Her geçen gün yeni yeni diyetlerle karşılaşmaktayız. Bunların arasından gayet bilinçlice hazırlanmış olanlar olduğu gibi sadece dikkat çekmek için hazırlanmış olanlar da vardır. Bilinçlice hazırlanan diyet zaten kendisini haftalık verilebilecek kilo kaybı ile belli eder. Bu diyetler genelde haftada 0.5 - 1 kg. ağırlık kaybını doğru bulurlar. Bunların dışında öyle mucize diyetler çıkarılır ki haftada 3 - 4 hatta bazen 6 kilo bile verilebileceğini iddia ederler. 
Sağlığa zarar vermeden verilebilecek kilo kaybı ne kadardır? Bu değer haftalık 0.5 kg. ile 1 kg. arasındadır. Diyete başlamadan önce hedeflerinizi bu değere göre belirleyin. Sadece bu şekilde başarıya ulaşmak mümkündür.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyetisyen Buğra Öztürk Arşivi
SON YAZILAR