Doğru beslenmenin insanlar üzerindeki etkisi sadece fit bir görüntü değil. Siz de ihtiyacınıza göre besin çeşitlerine dikkat ederek stresinizi yönetebilir, zekanızı geliştirebilir ve ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Sabah evden çıkmadan önce yenilecek olan bir kase yulaf ezmesi stresinizi alır. Yürütülen bazı araştırmaların sonuçlarına göre; karbonhidratlar, beynin serotonin salgılamasını sağlamakta ve antidepresan etkisi dahi gösterebilmektedir. Fakat daha kompleks karbonhidratlara yönelmekte fayda var. Stres, kan şekerinin yükselmesine neden olabildiği için yulaf gibi kompleks karbonhidratlar kullanarak bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.
STRESİNİZİ BALIKLA AZALTIN
Stres esnasında salgılanan adrenalin ve kortizol hormonları, balıklarda bolca bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde azalmaktadır ve dolayısıyla strese yol açan nedenler de ortadan kalkmaktadır. Ayrıca, balık tüketimi kalp rahatsızlıkları için de oldukça etkili bir yardımcıdır. Sakinleşmek için balığın yanında yeşil yapraklılardan destek almakta fayda var. Vücudun sakinleşmesini sağlayan dopamin hormonunun salgılanmasını sağlayan folat ve kasların gevşemesini sağlayıp yatışmayı sağlayan magnezyum minerali; yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre; bol miktarda taze meyve ve sebze tüketen kişilerin daha sakin, mutlu ve enerjik oldukları saptanmıştır. Özellikle C vitamin içeriği olan meyveler kandaki kortizol seviyesinin düşmesini sağlayarak stresin azalmasına yardımcı olmaktadır. Almanya'da yapılan bir araştırmada bol miktarda C vitamini alan kişilerin stresli bir durumdan daha kolay bir şekilde kurtuldukları tespit edilmiştir. Bu yüzden stresli olduğunuz zamanlarda portakal, greyfurt, mango, çilek, yaban mersini gibi C vitamini yüksek meyveleri tercih edebilirsiniz.
ZEKANIZI BESİNLERLE GÜÇLENDİRİN
Tükettiğimiz besinlerin zeka gelişiminde rol oynadığını biliyorsunuzdur? Beslenme şeklimiz ve tükettiğimiz besinler zeka düzeyimizi belirleyen etkenlerden biridir. Kaliforniya Üniversitesi araştırmasına göre, doğru besin tüketmenin zihni hayli güçlendirdiği ortaya konmuştur.
Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar kan şekerinizin düşmeden konsantrasyon için gerekli olan glikozu sağlamaktadır. Beynin en önemli yakıtı da glikozdur.
İçeriğindeki kafeinin fazlası zararlı olsa da yeterli miktarda alındığı takdirde daha iyi hafızaya sahip olmayı sağlamaktadır. Ortalama bir fincan filtre kahve beyninizin ön lobunu harekete geçirmekte ve böylece çok iyi bir hafızaya sahip olmanızı sağlamaktadır.
B6 vitamini, düşünce gücünü hızlandıran nörotransmitterler oluşturmanıza yardımcı olmaktadır.
Beta karoten zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaktadır.
Omega-3 beyin kıvrımlarını beslemektedir. Bunun için haftada en az iki kez balık tüketilmesi gerekmektedir.
KASLI BİR VÜCUT İÇİN…
Kaslı bir vücut için beslenme düzeninizde sadece biftek, tavuk ve yumurta tüketmekten çıkarak çeşitlendirebilirsiniz.
Bilinenin aksine protein değeri kırmızı et ve tavuktan çok daha yüksek olan hindi eti, düşük kolesterol değeri ve yağ oranı ile spor yapan bireylerin öncelikle tüketmesi gereken bir besin. Çinko açısından da oldukça zengin bir besin olan hindi; uzun süre tokluk hissi sağlar.
Süt, vücudunuzun kas inşa etmesi için gereken vitamin ve mineralleri barındırır. Bir elektrolit olan süt, egzersiz sırasında ter içinde kaybolur ve vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olur.
Kinoanın kalorisi düşük, proteini yüksek olduğundan yağsız kas oluşturmak için ideal bir besindir. Kinoa; riboflavin, kalsiyum, E vitamini, demir, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve betakarotenden zengindir.
KAS AĞRISINA SON!
Ananas, proteinleri parçalayan bromelain içerir. Araştırmalar, kas ağrısıyla mücadelede bromelainin en az ibuprofen kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır.
Amerikalı araştırmacılar, antrenman sırasında hücresel kalsiyum kaybının kas ağrılarına yol açtığını belirlemişlerdir. Sorunun üstesinden gelin ve roka tüketin. Günde 100 gram roka ile kas ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
Zencefil, kas ağrılarına iyi gelmesinin yanında sindirim sistemi sorunlarına karşı mükemmel bir ilaçtır ve mide yanmalarına da iyi gelmektedir.
DOĞAL ENERJİ KAYNAKLARI
Badem ve ceviz; sağlıklı yağlar, lif, protein, vitamin, mineral ve antioksidanlarla doludur. Lezzetli olan bu yemişler güçlü ve enerji sağlayıcı atıştırmalıktır.
Keten tohumu, kendir gibi çekirdekler iyi bir lif, sağlıklı yağlar, vitamin ile mineraller ve antioksidan içeriyor. Bunlar sizi uzun süre tok tutmakta ve enerji sağlamaktadır.
Özellikle kayısı, muz, kavun ve kivi gibi meyvelerde potasyum oranı yüksektir. Karaciğer glikojeni için fruktozu da fazla olan meyvelerdeki şeker kullanıma hazırdır. Ayrıca meyvelerin içinde lif ile tonlarca vitamin, mineral ve antioksidan bulunmaktadır. Sağlığınız için meyveler doğal enerji desteğidir.