Teknolojinin gelişmesi ile beraber pek çok farklı yöntemle para kazanabilmektedir. Bu yöntemlerden birisi drone ile para kazanmaktır. Bu yazımızda sizlere drone ile nasıl para kazanabileceğiniz ile ilgili bilgiler vereceğiz.  İşte drone ile para kazanmakla ilgili merak edilen tüm detaylar…

Drone ile Para Kazanmak

Son dönemlerde savunma, sağlık, güvenlik, ulaştırma, arama kurtarma, Tarım, Haritacılık, ve Film-video başta olmak üzere pek çok alanda İnsansız Hava Aracı kullanımını giderek artmaktadır.

Durum böyle olunca ticari amaçlı drone ehliyetine sahip olmak ve drone ile para kazanmak isteyenlerin de sayısı artmaya başlamıştır.

Günümüzde drone’ların kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır. Drone’ların kullanım alanları şu şekildedir:

 • Tarım ve ilaçlama
 • Haritacılık
 • Arama kurtarma çalışmaları
 • Ulaştırma
 • Güvenlik
 • Film ve video çekimleri

Droneların kullanıldığı başlıca alanları bu şekildedir. Gelin hep beraber bu alanlarda drone kullanılarak nasıl para kazanılıyor bir bakalım…

Drone Ile Para Kazanmak 2

Drone ile Para Kazanmak – Kesin Kazançlı 12 Yöntem!

Drone ile para kazanmak için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Yazımızın bu kısmında sizlere drone kullanarak para kazanabileceğiniz 12 farklı yöntemden bahsedeceğiz. İşte o yöntemler:

1. Drone ile Youtube Videoları Çekerek Para Kazanmak

YouTube hâlâ izleyici kitlesi oldukça fazla olup tutulan platformların başında gelmektedir. YouTube platformunda içerik üreterek para kazanmak mümkün. Elbette ki içeriğiniz kadar video çekimlerinizin de kaliteli olması gerekmektedir.

Özellikle doğa videoları veya vlog tarzı videolar çekiyorsanız / çekmeyi düşünüyorsanız drone kullanmak işinize çok yarayacaktır.

Drone sayesinde gezdiğiniz yerleri insanlara her açıdan gösterme imkânı bulacak ve izleyici kitlenizin artmasını sağlayacaktır.

Fakat tek bir video ile YouTube platformundan para kazanmak mümkün olmamaktadır. Bunun için sabırlı olmalı ve kaliteli içerikler üretmeye devam etmelisiniz.

YouTube’un para kazanma şartlarını sağladığınızda artık drone ile çektiğiniz videolarınızdan para kazanabileceksiniz.

2. Haber Yayını Yaparak Drone ile Para Kazanmak

Dronelar her alanda olduğu gibi habercilik alanında da çok uzun süredir kullanılmaktadır. İnsansız hava araçlarından biri olan dronelar kullanılarak afet bölgeleri, savaş alanları ve kaza alanlarında güvenli bir şekilde çekim yapabilirsiniz.

Bunun yanında magazin kanalları da ünlülerin görüntülerini çekerken droneları kullanmaktadır. Bu sayede daha net görüntü elde etmektedirler.

3. Drone ile Haritacılık Yaparak Para Kazanmak

Droneların kullanıldığı alanlardan bir diğeri de haritacılıktır. Drone ile haritacılık hizmeti vermek istiyorsanız bu hizmeti verebileceğiniz sektör genel olarak inşaat sektörüdür.

İnşaat sektöründe özellikle harita mühendisleri drone kullanarak aylarca sürecek işlemleri daha kısa sürede halledebilmektedir.

Ama şunu unutmamanız gerekir ki eğer drone kullanarak haritacılık alanında para kazanmak istiyorsanız havadan haritalandırma için teknik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

4. Düğünlerde ve Etkinliklerde Drone ile Çekim Yaparak Para Kazanmak

Drone ile para kazanmak isteyen kişilerin en sık tercih ettiği yöntem düğünlerde ve etkinliklerde çekim yapmaktadır.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nedir? Fucicort Krem Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nedir?

Son dönemlerde özellikle drone fotoğrafçılığı oldukça rağbet görmektedir. Dış çekimlerden düğün çekimlerine kadar pek çok etkinlikte drone çekimi istenmektedir.  

Drone Ile Para Kazanmak 5

5. Drone ile Güneş Paneli Hasar Tespiti Yaparak Para Kazanmak

Çok büyük arazilere veya bina çatısı gibi riskli bölgelere kurulan güneş panellerinin bakımı ve analizi, normalde onlarca işçi tarafından günlerce süren incelemeler sonunda yapılmaktaydı.

Hayatımıza insansız hava araçlarının girmesi ile beraber artık güneş paneli hasar tespiti dronelar tarafından daha kısa sürede ve daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Fakat bu tarz droneları kullanabilmek için  İHA1 veya İHA2 Ticari Lisansı sahibi olmanız ve aynı zamanda endüstriyel amaçlı kullanılan dronelar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

6. Emlak Fotoğrafçılığı Yaparak Drone ile Para Kazanmak

Emlak işi ile uğraşıyorsanız arsa ve ev satışı yapılırken normal bir fotoğrafçının çekebileceği fotoğrafların sınırlı olduğunu bilirsiniz.

Arsa ve ev satışı yaparken drone kullanıldığında alan ile ilgili panoramik görüntüler alınarak alan her yönüyle gösterilebilmektedir.

Böyle kaliteli videolar ve fotoğraflar çekerek sayfanıza yüklediğinizde taleplerin daha da arttığını göreceksiniz.

7. Drone Satışı Yaparak Para Kazanmak

Teknolojik ürün alıp satmak günümüzde sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Siz de drone satışı yaparak para kazanabilirsiniz.

İlk bakışta her ne kadar çok basit gibi görünse de drone satmak için mağaza açtığınızda biraz masraf yapmanız gerekecektir. Bu durum online mağazalar için de geçerlidir.

Ama eğer elektirkli araçlar, bilgisayarlar ve benzerleri için zaten bir mağazanız varsa bu malzemelerin arasına droneları da eklemeyi düşünebilirsiniz.

8. Drone ile Kargo Taşımacılığı Yaparak Para Kazanmak

Bazı kargo şirketleri işçilik giderlerini azaltmak ve kargoların daha hızlı teslim edilmesi için drone ile kargo taşımacılığı yapmaktadır.

Bunun yanında dünya çapındaki pek çok uluslararası yardım kuruluşu da yardım malzemelerini ulaşılması zor alanlara drone ile teslim etmektedir.

Drone Ile Para Kazanmak 4

9. Film ve Reklam Çekimlerine Giderek Drone ile Para Kazanmak

Film ve reklam çekimlerinde de artık dronelar kullanılmaya başlandı. Özellikle manzara çekimlerinde veya ürün tanıtımlarında dronelar kullanılarak hitap ettikleri kitlelerin daha çok dikkatlerini çekmektedir.

Drone çekimi yapacak kişilerin profesyonel kişiler olması gerekmektedir. Şu an daha çok küçük yapımlarda drone ile çekim yapacak kişilere ihtiyaç duyulmaktadır.

 10. Afet Yardımı ve Arama Kurtarma Çalışmalarında Drone Kullanmak

Yangın, sel ve deprem gibi doğal afetlerde bazen kişilerin karadan ulaşması zor olabilmektedir. Böyle durumlarda dronelar kullanılmakta ve kazazedelere kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Bu alanda gönüllü olarak çalışabileceğiniz gibi meslek olarak da yapabilirsiniz.

11. Tarımda Drone ile Para Kazanmak

Günümüzde en popüler drone kullanım alanlarından biri de tarımdır. Özellikle çiftçiler hassas tarım sürecinde sıklıkla dronedan yardım almaktadır.

Tarım alanında kullanılan dronelar tarladaki ekinlerin genel sağlığını belli eden farklı renkleri tespit edebilmekte aynı zamanda zirai ilaçlama da yapılabilmektedir.

Kırsal bölgede yaşıyorsanız ve çevrenizde çiftçiler varsa tarımsal drone ile para kazanmak sizin için daha kolay olacaktır.

12. Fotoğrafçılık Yaparak Drone ile Para Kazanmak

Çektiğiniz fotoğrafları satarak da para kazanmanız mümkün. Günümüzde özellikle detaylı fotoğraflar insanların daha çok dikkatini çekmektedir. Detaylı fotoğraf çekmek için de drone oldukça uygundur.

Havadan drone ile çekeceğiniz fotoğrafları satarak para kazanabilirsiniz. Drone ile çektiğiniz bu fotoğrafları satmak için aracı siteler kullanabilirsiniz.

Bu şekilde de kendinize gelir oluşturmanız mümkündür.

Drone Ile Para Kazanmak 3

Drone ile Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Drone ile para kazanmak başlığı altında gördüğünüz gibi drone kullanarak para kazanmanızın sayısız yolu bulunmaktadır. Peki, drone ile ne kadar para kazanılabilmektedir?

Drone ile yapacağınız işe bağlı olarak kazanacağız miktar değişiklik gösterebilmektedir. Bazı alanlarda aylık ücretlendirme olabileceği gibi bazı alanlarda iş başına para alınabilmektedir.

Aslında drone kullanarak ne kadar para kazanacağınız size bağlı bir durumdur. Piyasayı araştırarak iş başı ne kadar fiyat istediğinize karar verebilirsiniz.

Bu yüzden drone ile ne kadar para kazanabilirim sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Yani kazanacağınız ücret 3.000 TL de olabilir 25.000 TL’de…

En İyi Drone Markaları Nelerdir?

Drone ile para kazanmak istiyorsanız elbette ki bir drone’unuzun olması gerekmektedir. Yazımızın bu kısmında sizlere drone kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen en iyi drone markalarının olduğu bir liste vereceğiz.

İşte satın alabileceğiniz drone markaları şunlardır:

 • Corby Zoom Voyager,
 • Djı Mini 4 Pro Fly More Combo Plus Drone,
 • Aden E56 Drone,
 • Yuneec Mantis G Drone,
 • HubsanH-58x,
 • Autel Robotics Evo Nano+ Bundle Drone,
 • Corby Cx007 Zoom Pro,
 • Dji Mini 3 Pro Drone,
 • Piranha Smart Drone F55,
 • SJRC S70W Drone,
 • MF Product Atlas 0229,
 • Piha S76 Drone…

Drone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Drone satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Drone almayı düşünüyor ve drone ile iş yaparak para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları şunlardır:

 • Drone satın almadan önce ilk olarak hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir.
 • Eğer düğün ve fotoğrafçılık alanında iş yapmayı düşünüyorsanız görüntü kalitesi yüksek dronelar tercih etmeniz gerekmektedir.
 • Drone satın almadan önce mutlaka pil ömrüne bir bakın.
 • Satın alacağınız droneu uzaktan kumanda ile ne kadar uzaktan kontrol edebileceğinizi test edin.
 • Drone seçerken hafif ve taşınabilir olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Satın aldığınız drone için yedek parçalarının kolay bulunup bulunmadığına, teknik desteği olup olmadığını da mutlaka kontrol edin.

Drone ile para kazanmak konusunda detaylı bilgileri açıkladık!

Kaynak: HABER MERKEZİ