KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

DÜĞÜNLER BAŞLIYOR

DÜĞÜNLER BAŞLIYOR

Koronavirüs salgınına karşı düğün gibi toplu organizasyonlar ikinci emre kadar iptal edilmiş. Normalleşme sürecine girilmesiyle beraber bir çok yasak kalktı. Bu yasaklardan biri de düğünlerdi. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgede “1 Temmuz itibari ile düğünler yapılabilecek” kararını yayınladı.  Gelin ve damat adayları bu haberi sevinçle karşıladı. Günlerdir, aylardır, belki de senelerdir bekledikleri düğünlerini yapabileceklerdi. Salgından sonra bir çok kişi de zaten düğününü ertelemek zorunda kalmıştı. Bazıları da düğünü iptal edip sadece nikah kıyarak mutluluğa evet deyip aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmeye başladı. 

Evet gelin ve damat adaylarımız düğünleriniz olacak ama nasıl? Tabi ki yine kurallar ve tedbirler eşliğinde olacak. Salgınla mücadelemiz devam ediyor. Bu mücadeleyi göz ardı edip iç içe girmemiz ülkece bizi ikinci dalgaya hızla götürecektir. Bunu da kimse istemez diye düşünüyorum. Sadece 4-5 saat için bir çok insanın sağlığından olması kimseyi mutlu etmeyecektir. Düğünlerinizi yaparken tüm tedbirlere uymaya dikkat edin. Masalar arası mesafe olsun. Herkes maskesini taksın.  Toplu fotoğraf çekilmekten kaçının temastan kaçının. Pistlerde gelin-damat dışında kimse olmasın. Düğünde dezenfektanlar masalardaki, yerini alsın. Bu ve bunun gibi bir çok tedbir olacak karşınızda. Belki düğünlerinizde çok eğlenemeyeceksiniz ama  sağlığınız her şeyden önemli. 

Bir de mağdur olan gelin ve damatlarımız var. salgın öncesi gelin ve damatlar düğün salonları ve yemek şirketleriyle anlaştı ve ödemelerini yaptı. Fakat salgın nedeniyle düğünler yapılamayınca ertelendi. Şuan tedbirler gereği düğünlerde saydığımız kurallar uygulanacak. Ve bazı gelin ve damatlar bu durumu istemedikleri düğünlerini iptal edip sadece nikah kıymayı düşünüyor. Fakat düğün salon sahipleri ve yemek firmaları aldıkları parayı geri vermemekte ısrarcı ya düğün yaparsanız yada paradan vazgeçersiniz madunda gençleri mağdur ediyor. Daha öce herkesin dediği gibi bu süreci el birliği ile atlatacağız derken yeni hayata başlayan insanları bu şekilde mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Bir düğün zaten borçla yapılırken bir de bu şekilde gelin ve damatlarımızı mağdur etmeyelim. Gelin el birliği ile gençler yeni hayatlarına mutlu başlamalarını sağlayalım. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR