TUĞBA KAYKAL

TUĞBA KAYKAL

DÜNYANIN EN YALNIZ AĞACI  

DÜNYANIN EN YALNIZ AĞACI  

Tenere Ağacı, Nijer'in kuzeydoğusunda bulunan Sahra Çölü'nde bulunuyordu. Akasya türündeki bu ağacı dünyanın en yalnız ağacı yapan şey ise kendisine en yakın ağacın 400 km uzakta olmasıydı. 

***
Dünyanın en sert iklim koşullarının yaşandığı Sahra Çölü’nün Tenere bölgesi, 10 bin yıl öncesine kadar yemyeşil ve bereketli tropik bir bölge olan sahra, iklim ve bitki örtüsünün değişmesi, dünyanın yörüngesinin kaymasına bağlı enlem etkileriyle yavaş yavaş dünyanın en büyük sıcak çölüne dönüştü. Tenere ağacı da çöldeki kumların yuttuğu eski bir ormanın en son ağacıydı. Yaşı tam olarak bilinmese de belki de yüzlerce yıl dimdik ayakta kalabilmeyi başarmıştı.  

***
Geçmişten yakın tarihimize kadar çoğu gezginin altında dinlendiği bu ağaç, gezginlerin yollarını daha kolay bulmalarını sağladıkları bir işaret görevi görüyordu.   
Tenere bölgesindeki göçebe bir kabileye sahip olan Tuareg halkı ise ağacı beslemek için sık sık ağacın yanına gidiyordu. Touaregler kutsal kabul ettikleri bu ağacın dallarına dokunmaz, develeri bile ağaçtan tek yaprak yemezdi. Tenere ağacının yalnızca gölgesinde dinlenilir ve bunun onlara mutluluk bağışlandığı düşünülüyordu. 
1930'ların sonuna doğru Avrupalı askerler tarafından da keşfedilen Tenere Ağacı'na karşı askerler büyük bir hayranlık besledi. Sonrasında ise bu ağaç, harita çizimlerinde büyük rol üstlendi. 

***
Fransa'nın Müttefik Kuvvetleri Komutanı, Tenere Ağacı'nı sadece çölün içinde hayatta kalma yeteneği için değil aynı zamanda düşman geçişini görünür kıldığı için de gerçekten özel bir ağaç olduğunu da belirtti. 

***
Yıllarca yalnız yaşamaya alışan ama hiç yalnız kalmayan bu mucizevi ağacın sırrı yanında 40 metrelik bir kuyu açıldığında ortaya çıkmıştı. Çölün yüzeyi çorak toprakken Tenere Ağacı'nın kökleri 36 metre aşağıya inip oradaki su tabakasından beslendiği kanıtlandı. 

***
Ağaç, her şeye rağmen kutsaldı ve tekti. Taaa ki onu öldüren bir insanoğluna denk gelene kadar.

***
Bu yalnız ağaç, 1973 yılında yalnızlığına veda ederek sonsuza kadar yok oldu. Sarhoş bir Libyalı kamyon sürücüsü koca çölde tek bir ağaca çarptı. Tenere Ağacı'na. Var olmak için koca çöle göğüs germiş ama insanoğlunun elinde yok olmuştu. 

***
Çöllerin çölünde, ölüm yolculuğunun yapıldığı Sahra'da da ölen yine doğa, kaybeden de yine insanoğlu oldu.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
TUĞBA KAYKAL Arşivi
SON YAZILAR