Evliliklerde Aile Sorunları ve Çözüm Yolları: Uzman Görüşleriyle İpuçları Evliliklerde Aile Sorunları ve Çözüm Yolları: Uzman Görüşleriyle İpuçları

Günlük yaşamda binlerce insan çeşitli nedenlerle düşerek ciddi yaralanmalar yaşarken, 65 yaş üstü bireylerde her üç kişiden biri düşmeye bağlı olarak yaralanıyor. Bazı düşmeler ise ciddi sakatlıklara ve hatta ölüme yol açabiliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Berrin Durmaz, ileri yaş gruplarının görme ve denge gibi sorunlardan dolayı düşmeye daha yatkın olduğunu vurgulayarak, bu risklere karşı önlemler alınabileceğini ifade etti.

Durmaz, kemik erimesi olan kişilerde düşmelerin kırıklara yol açabileceğine işaret ederek, omur, kalça ve el bileği gibi yerlerde sık görülen kırıkların sakatlıklara ve hatta ölüme neden olabileceğini belirtti. Tüm kalça kırıklarının %90'ının düşmeler sonucu meydana geldiğini söyledi ve ileri yaşın getirdiği problemlerin düşmelere yatkınlığı artırdığını ekledi. Örneğin, görme problemleri, denge bozuklukları, demans (bellek kaybı), uzun süre hareketsiz kalma, uyku için kullanılan ilaçlar gibi faktörlerin düşme riskini artırdığını belirtti.

A W241755 01

“Egzersiz ve düzenli muayene önemli”

Düşmeyi azaltmanın en önemli yollarından birinin düzenli egzersiz yapmak olduğunu belirten Prof. Dr. Berrin Durmaz, şu bilgileri paylaştı: “Egzersiz sizi daha güçlü yapar ve kendinizi daha iyi hissettirir. Tai Chi gibi denge ve koordinasyonu geliştiren egzersizler en faydalı olanlardır. Egzersiz yapmanıza engel bir durumunuz yoksa doktorunuzla görüşerek size uygun bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz. Yaş ilerledikçe, ilaçların vücut üzerindeki etkileri değişebilir. Bazı ilaçların bir arada kullanılması baş dönmesine ve uyku hali yaratıp düşmelere neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak doktorunuzla ilaçlarınızı gözden geçirin. Göz hekiminiz tarafından yılda en az bir kez göz muayenesi yapılmalıdır. Glokom veya katarakt gibi göz problemleri olabilir veya gözlük numaranız yanlış olabilir. Zayıf görüş, düşme riskini artırır. Düşmelerin hemen hemen yarısı ev içinde gerçekleşir, bu nedenle evinizin düşme riskini gözden geçirmek önemlidir.”

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI