Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Türksat 6A'nın Türkiye için uzay çalışmalarında önemli bir dönüm noktası olacağını vurgulayarak, uydunun roketten ayrılmasının ardından yaklaşık 70 dakika içinde geçici yörüngesine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Duyurdu: Covid'den Sonra Yeni Bir Varyant Yayılmaya Başladı! Dünya Sağlık Örgütü Duyurdu: Covid'den Sonra Yeni Bir Varyant Yayılmaya Başladı!

Türksat 6A'nın tüm testlerini başarıyla geçtikten sonra 4 Haziran'da fırlatma için ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'ne gönderildiği hatırlatıldı. Bakan Uraloğlu, fırlatma prosedürlerinin başarıyla tamamlandığını ifade etti.

Türksat 6A'nın Özellikleri ve Beklentiler

Türksat 6A uydusunun fırlatılmasının, Türkiye’nin uzay alanında bağımsızlık hedefinin önemli bir göstergesi olduğunu söyleyen Bakan Uraloğlu, “Bu proje, hem mühendislerimizin bilgi birikimini hem de ülkemizin teknolojik kapasitesini ortaya koyuyor. TÜRKSAT 6A, sadece Türkiye’nin haberleşme kapasitesini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda bölgesel ve küresel ölçekte de rekabet gücümüzü artıracak. Mevcut uydularımızın hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya da kapsama alanına girerek ilk kez ülkemiz tarafından üretilen bir uydu üzerinden bu ülkelerdeki yerel televizyon kanallarına ulaşacağız.” dedi.

Bakan Uraloğlu, Türksat 6A ile Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfusun 3,5 milyardan 5 milyara çıkacağına da vurgu yaparak Uraloğlu, “Kesintisiz televizyon yayıncılığı açısından önem arz eden KU-Bantta televizyon yayını yaptığımız uydularımızı yedekleyeceğimiz frekans bantları da yer alıyor. Bu anlamda yedeklilik açısından önem arz eden 6A ile birlikte sunduğumuz hizmetler de ek kapasiteyle artacak. Türksat 6A'nın hizmete girmesi ile Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının önemli ölçüde artmasını da planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Teknik Özellikler ve Kapsama Alanı

Türksat 6A'nın Dünya'dan 35,786 kilometre uzaklıkta konumlanacağı bilgisini veren Bakan Uraloğlu, uydunun 8.4 kilovat güce sahip olduğunu ve TV yayıncılığı başta olmak üzere geniş bir kapsama alanında haberleşme hizmeti sunacağını söyledi. Ayrıca mevcut uyduların kapsama alanında olmayan Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri de içereceğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi