Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

EVİNİZİ YEŞİLLENDİRİN

EVİNİZİ YEŞİLLENDİRİN

Hepimizin evinde ya da ofisinde yapay da olsa bir ya da birden fazla bitki mutlaka vardır. Evimizi güzelleştirmelerinin yanı sıra bizi rahatlatan, huzur veren bir yanları vardır bitkilerin. Bir de eğer gerçek bitkilerse evimizdekiler, o zaman bize sağladıkları yararlar ikiye katlanır. Biz insanlar doğamız gereği her zaman bitkileri sevmişizdir. Yaşadığımız ortamda mutlaka yapay ya da gerçek bitkilerin olmasını isteriz. Bulundukları ortama hayat ve renk getirirler. Eve daha yaşanabilir ve sıcak bir hava verirler. Evde ya da ofiste özenle baktığımız bir bitkinin büyüyüp gelişmesi bizi heyecanlandırır, mutlu eder ve tatmin duyguları oluşturur. Gelin hep beraber yaşam alanlarımızdaki bitkilerin psikolojimize sağladıkları faydaları öğrenelim. 
STRES VE ANKSİYETE / KAYGIYI AZALTIRLAR
Yapılan araştırmalarda bitkilerin sempatik sinir sistemimizi baskılayarak bizi rahatlattığı tespit edilmiştir. Özellikle çalışırken masamızda ya da ofisimizde bulunan bitkiler çalışma performansımızı arttırıp bizi işimizle ilgili daha sağlıklı kararlar almaya sevk ettiği gözlemlenmiştir. Bitkilerin bir diğer şaşırtıcı faydası ise, iş yerinde bulunan bitkilerin çalışma arkadaşlarımızla daha iyi geçinip daha az polemik yaşamamıza sebep olmalarıdır.  Bunun sebebi ise, bitkilerin bizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak olumlu etkilemesinden dolayı yaşanan daha pozitif ruh halimiz olduğu düşünülmektedir. 
YARATICILIĞI ARTTIRIR
Bitkilerin evimizde ya da ofisimizde bize olan bir başka faydası da yaratıcı düşünceyi geliştirmesidir. Etrafımızda bitkiler olduğunda daha yaratıcı ve daha pratik olduğumuz saptanmıştır. Uzmanlar bunun bitkilerin yeşil renklerinin ruh halimizde yarattıkları etkiden kaynaklı olduğunu düşünmekteler. Yeşil renk genel anlamda bizi rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda düşüncelerimizi ayrıştırmak ve düzenlemek konusunda da bize yardımcı olur. Bu sebeple genellikle gelişme çağındaki çocukların odalarının duvarlarının yeşil renkle boyanması uzun vadede onların psikolojilerini olumlu yönde etkiler. 
SOLUDUĞUMUZ HAVAYI TEMİZLER
Evde ve ofisteki tüm eşyalar, binanın kendine ait olan dokusu ve yapısı (duvar boyaları, duvar kağıdı, laminant cilası vb) soluduğumuz havaya birden fazla zararlı kimyasal madde salgılar. Gerekli havalandırma olmazsa evdeki bu zararlı patojenler zamanla bizleri hasta eder. Bulunduğumuz ortama getirdiğimiz canlı yeşil bitkiler soluduğumuz havanın temizlenmesine yardımcı olur; bizler için zararlı olan maddeleri filtreler. Dolayısıyla bu sayede sağlığımıza olumlu yönde de etkileri olur. 
NASIL VE NE KADAR BİTKİ OLMALI
Her şeyde olduğu gibi evimizde ve ofisimizde bulunan bitkilerin sayısı da kararlı olmalı. Psikoloji alanında yapılan araştırmalar bir odada bir ya da iki bitkinin olmasının fayda sağlamaya yeterli olduğunu bulmuştur. Çok fazla olmaları halinde stresi azaltmaktan çok arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca güzel haber şu ki, bu bitkilerin psikolojik fayda sağlamaları için canlı olmalarına da gerek yok. Gerçeğine oldukça yakın görünümde olan bitkiler de canlı bitkilerin sahip olduğu pozitif etkiye sahip. Canlı bitki seçimine gelince, evde bakımı kolay ve ev ortamına uygun yapıdaki bitkileri tercih edin. Ayrıca evde küçük çocuk ya da evcil hayvanınız varsa, onların bu bitkileri yemeleri durumunda onları zehirlemeyecek türden olmalarına özen gösterin. Çevremize fayda sağlamak yerine istemeden zarar vermeyelim. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Uzm. Psk. Sibel Bilir Arşivi
SON YAZILAR