Yaz sezonuna girdiğimiz şu günlerde tatil hazırlıkları yapılmaya başlandı. Yaz tatili denilince akla ilk gelen tabii ki deniz, kum, plaj, güneş… Bu ortam sağlandıktan sonra ise geriye sadece bronzlaşmak kalıyor. Tatilin en güzel izlerinden olan bronz bir teni sağlamak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Kozmetik yöntemlerin yanında doğal yollarla da bronzluk sağlamak mümkün. İşte bu konuda havuç yağı dikkati çekiyor. Peki, havuç yağı ne işe yarar? Bronzlaşmak için havuç yağı nasıl kullanılır?

Havuç Yağı Ne İşe Yarar?

Havuç yağı, havuç tohumundan elde edilen bir yağ çeşididir. Bu yağın sağlık ve güzellik alanında oldukça etkili olduğu söylenebilir. Özellikle cilt ve saç sağlığında destekleyici olan havuç yağı, bakım rutinlerinize eklemeniz gereken bir üründür.

Havuç tohumu yağı olarak da bilinen havuç yağı cilt ve saç sağlığında mucizevi etkiler gösteriyor. Bunun yanında havuç yağı, içerdiği beta-karoten sayesinde cildin sağlıklı şekilde bronzlaşmasına katkıda bulunuyor. Havuç yağını tatil çantanızda mutlaka bulundurmalısınız! Gelin, havuç yağı faydalarına birlikte bakalım!

Havuc Yagi Ne Ise Yarar 5

Havuç Yağı Cilde Faydaları

Havuç yağı cilt sağlığının sağlanmasında kullanılabilecek ürünlerden biridir. Havucun içeriğindeki maddeler ve havuç yağı yapmak için kullanılan yağın özellikleri düşünülünce bu ürünün ne kadar etkili olduğu görülebilir.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nedir? Fucicort Krem Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nedir?

Havuç yağının cilde faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Havuç yağı, mineraller ve yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle havuç yağı, cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilir.
 • İçeriğindeki beta-karoten sayesinde havuç yağı cilt lekelerinin azalmasına ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur.
 • Havuç yağı, antioksidan özellikler gösterir. Bu özelliklerden ötürü cildin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya destek verir.
 • Havuç yağının küçük yaraları iyileştirme özelliği bulunur. İlgili bölgeye havuç yağını uygulayarak yarayı tedavi edebilirsiniz.
 • Havuç yağının cilde faydalarından biri de cilt bariyerini güçlendirmesidir. Güçlenen bariyeri sayesinde cilt daha canlı ve sağlıklı bir yapı kazanır.

Havuç Yağı Saça Faydaları

Havuç yağı ne işe yarar sorusunu saç bakımı açısından da cevaplayabiliriz. Havuç yağı, cilt sağlığı ve bakımı kadar saç sağlığı ve bakımında da takviye edici ürün olarak kullanılabilir. İçeriğindeki maddeler saçın sağlıklı şekilde uzamasına ve doğal nemini kaybetmemesine neden olur.

Havuç yağının saça faydaları şunlardır:

 • Havuç yağı, saç derisinin beslenmesini sağlayarak saç dökülmelerini azaltır.
 • Havuç yağının içeriğindeki maddeler, saçı nemlendirir ve yumuşatır.
 • Havuç yağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikler göstermesi nedeniyle saç derisindeki sorunları giderir.
 • Havuç yağının saç derisindeki etkisi sayesinde saçtaki kepek oluşumu azalır.
 • Havuç yağı, saçın güç kazanmasını sağlar. Dolgun ve parlak görünmesine sebep olarak saça canlılık kazandırır.

Havuc Yagi Ne Ise Yarar 4

Havuç Yağı Bronzlaştırır Mı?

Havuç yağı ne işe yarar sorusuna vereceğimiz cevaplardan diğeri bronzlaşmaya yardım etmesidir. Deniz sezonuna girilmesiyle insanların en çok merak ettiği konu kolay bronzlaşma yöntemleri oluyor. Bu konuda havuç yağı yardımınıza koşuyor. Havuç yağı bronzlaştırıcı etkisiyle biliniyor.

Havuç yağı, içerdiği beta-karoten sayesinde cildinizi güneşten koruyarak bronzlaşmanızı sağlıyor. Cildinize doğal bir koyuluk veren havuç yağını, bronzlaşma planınıza ekleyebilirsiniz. Fakat bronzlaşmak için yalnızca havuç yağının yeterli gelmeyeceğini ve özellikle güneşten korunarak bronzlaşmanın etkili kremlerle sağlanacağını unutmayın.

Havuc Yagi Ne Ise Yarar 3

Havuç Yağı Güneşten Korur Mu?

Havuç yağının cilt ve saç bakımında ne kadar etkili olduğunu belirttik. Havuç yağı ne işe yarar sorusunun cevaplarını aramaya devam edelim. Havuç yağı, bakımın yanı sıra koruma etkisi de gösterebilir. Havuç yağının içeriğinde beta-karoten bulunur.

Beta-karoten, cildi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruyan bir maddedir. Bu nedenle havuç yağı, güneş korunmasında etkin özellikler gösterir. Ancak güneşten korunmak için yalnızca havuç yağı kullanmamalısınız. Cildinizi güneş ışınlarından korumak için öncelikle en az 30 SPF bir güneş kremi ile işe başlamalısınız. Havuç yağını ise bu kremin gücünü artırmak için cildinize uygulayabilirsiniz.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır?

Doğal bakım yağlarından biri olan havuç yağı, farklı şekillerde ve farklı yerlerde kullanılabilir. Havuç yağı; cilt bakımında, saç bakımında, güneş korunmasında ve bronzlaşmada tercih edilir. Bu alanlarda kullanılan havuç yağını nasıl kullanacağınıza bakalım…

Havuç tohumu yağı kullananların bu yağı nasıl kullandıklarını incelediğimizde şu yöntemleri görürüz:

 • Cilt Bakımı: Cilt bakımı rutininize dâhil edebileceğiniz havuç yağı, cildinizin bariyerinizi koruyarak nemlenmesine yardımcı olur. Ayrıca yaşlanma karşıtı olarak kullanabileceğiniz yağ, çok derin olmayan çizgilerin yok olmasında destekçidir. Havuç yağını, temiz cildinize masaj yaparak uyguladıktan sonra cildinizin yağı emmesini bekleyiniz.
 • Saç Bakımı: Havuç yağı, cildiniz kadar saçınızda da mucizevi etkilere sahiptir. Saçlarınızın nemlenmesini, parlaklık kazanmasını ve güçlenmesini sağlamak için saç bakım rutininize havuç yağını ekleyebilirsiniz. Yağı saç derinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Ayrıca şampuan, saç kremi ya da saç maskenize havuç yağından birkaç damla ekleyerek bu yağı düzenli şekilde uygulamanızı sağlayabilirsiniz.
 • Güneş Koruması: Havuç yağının içeriğinde bulunan beta-karoten sayesinde bu yağ, güneş korumasında etkilidir. Ancak havuç yağı güneşten korunmak için tek başına yeterli değildir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi uygulamalısınız. Havuç yağını ise bu güneş kremini destekleyici bir ürün olarak düşünebilirsiniz. Havuç yağınızı ince bir tabaka hâlinde cildinize uygulayarak güneş korumasında kullanabilirsiniz.
 • Bronzlaşma: Havuç yağı, yapısındaki beta-karoten nedeniyle cildinize doğal bir bronzluk verebilir. Havuç yağını cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Güneş koruması başlığında belirttiğimiz için havuç yağı güneş karşısında yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarından korunarak bronzlaşmak için etkili ürünler kullanmalısınız. Havuç yağının bu ürünlere yalnızca takviye sağladığını unutmayınız.

Havuc Yagi Ne Ise Yarar 2

Havuç Yağı Bronzlaşmak İçin Nasıl Kullanılır?

Havuç yağının içerdiği beta-karoten, bronzlaşmanıza yardımcı olacak maddelerden biridir. Bu nedenle havuç yağını cildinize uygulayarak cildinize tatlı bir bronzluk sağlayabilirsiniz. Peki, havuç yağını bronzlaşmak amacıyla cilde nasıl uygulamalıyız?

Havuç yağını bronzlaşma amacıyla kullanmak için şu yöntemler bulunuyor:

 • Havuç yağını güneşe çıkmadan önce cilde direkt olarak uygulayabilirsiniz. İnce bir tabaka olarak uyguladığınız yağı cildinize yedirmeyi unutmayınız.
 • Bronzlaşmak için kullandığınız kremlere havuç yağını ekleyebilirsiniz. Kremin içine birkaç damla havuç yağı damlatarak kreminizin bronzlaşma gücünü artırabilirsiniz.
 • Havuç yağını, bronzlaşma özelliği olan diğer yağlarla karıştırıp cildinizde kullanabilirsiniz.

NOT: Yukarıdaki yolları deneyerek cildinize en uygun olanı bulabilirsiniz. Ancak bu yöntemleri cildinizde uygulamak için alerjik reaksiyon testi yapmayı unutmayınız. Cildinizin bir bölümünde havuç yağını ya da havuç yağı eklenmiş ürünü kullanınız. Cildiniz bunlara herhangi bir tepki göstermediyse ürünleri diğer bölgelere sürebilirsiniz.

Havuç Yağı Evde Yapılır Mı?

Havuç yağını evde doğal ve temiz şekilde elde etmek isteyen okuyucularımız, havuç yağının evde yapılıp yapılamayacağını merak edebilir. Havuç yağı evde yapılabilir. Ayrıca havuç yağını evde yapmak için yalnızca havuca ve havucu taşıyacak bir yağa ihtiyacınız var. Bu iki ürüne doğru uygulamaları yaparak fabrikasyon ürünlere bulaşmadan kendi havuç yağınıza sahip olabilirsiniz. Peki, havuç yağı nasıl yapılır? İnceleyelim…

Havuç Yağı Nasıl Yapılır?

Havuç yağının evde yapılabileceğini öğrendikten sonra nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılara geçelim. Havuç yağını evde kendi yöntemlerinizle elde etmek oldukça kolay. İstediğiniz yağı seçtikten sonra bu yağı havuçlarla doğru şekilde harmanlayarak havuç yağınıza kavuşabilirsiniz. İşte oldukça kolay olan o havuç yağı tarifi…

Havuç yağı yapılışı aşağıdaki gibidir:

Havuç yağı yapabilmeniz için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • Havuç
 • İstediğiniz bir yağ (Genellikle zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı kullanımı öneriliyor.)

Malzemeleri edindikten sonra uygulayacağınız adımlar şöyledir:

 • Havuçları yıkadıktan sonra kabuklarını soyunuz.
 • Kabuklarını soyduğunuz havuçları ya rendeleyiniz ya da küçük parçalar şeklinde kesiniz.
 • Hazırladığınız havuçları cam bir kaba koyunuz.
 • Cam kaba havuçların üzerini geçecek şekilde yağı ekleyiniz.
 • Kabın üzerini iyice kapatınız. Daha kolay bir saklama sağlamak için cam kavanoz tercih edebilirsiniz.
 • Elde ettiğiniz karışımı güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde 1-2 hafta bekletiniz.
 • Bekletme süreciniz boyunca her gün kabınızı çalkalayınız.
 • Bekletme süresinin sonunda bir süzgeç ya da süzgeç görevi görecek bir ürün yardımıyla havuç yağını süzünüz.
 • Elde ettiğiniz yağı, temiz bir kaba aktararak kullanıma hazır hâle getiriniz.

Anlattığımız bu yolla havuç yağınıza kolay şekilde sahip olabilirsiniz. Saç ve cilt bakımlarınızda bu yağı kullanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Havuç yağı ile ilgili merak edilen birçok soruya cevap verdik. Özellikle havuç yağı ne işe yarar sorusunu ayrıntılı şekilde cevaplamaya çalıştık. Şimdi de internette cevabı sıkça araştırılan soruları yanıtlayalım…

Bronzlaşmak için kakao yağı mı havuç yağı mı?

Doğal yöntemlerle bronzlaşmak için havuç yağının yanı sıra kakao yağını da tercih edebilirsiniz. Ancak daha etkili bir bronzlaşma için havuç yağını kullanmanızı öneririz.

Havuç yağı cildi nemlendirir mi?

Evet. Havuç yağı, içeriğindeki mineraller ve yağ asitleri sayesinde cildin doğal şekilde nemlenmesini sağlar. Cildi yumuşacık yapan havuç suyu aynı zamanda cildin nem kaybetmesini önler.

Havuç yağı yüze sürülür mü?

Havuç yağı, yüze sürülerek uygulanabilir. Ancak bazı insanlar havuç yağının içeriğindeki maddelere alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle havuç yağını cildinizin küçük bir bölümünde denedikten sonra tüm cildinizde kullanınız.

NOT: Yukarıdaki bilgiler tavsiye niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Cildinize herhangi bir yağ veya krem uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Kaynak: HABER MERKEZİ