ŞEVVAL BAHAR ADIBELLİ

ŞEVVAL BAHAR ADIBELLİ

HAYVANLAR VE KOZMETİK MARKALAR

HAYVANLAR VE KOZMETİK MARKALAR

Save Ralph Türkçesi Ralph'i Kurtar filmiyle hayvanlar üstünde yapılan deneylerin korkunçluğu gündem oldu. Ralph ismindeki deney tavşanına yer verilen bu filmde, özellikle kozmetik markalarının hayvanlar üzerinde yaptığı deneylere dikkat çekiyor.

*** 

Hayvan deneyi ürünün içeriğini test etmek, ürünün içerik güvenilirliğini artırmak, ürünün içeriğinin yan etkisinin olup olmadığını test etmek ve var ise bunu görmek için hayvanlar üzerine çeşitli kimyasalları enjekte edilmesidir. Bu kimyasallar, zorla tutulan hayvanların vücuduna zorla uygulanmakta ve hayvanların birçoğu deneyler yüzünden hayatını kaybetmekte.

***

İnsanlar hayvan deneylerini sadece kozmetik markalarının yaptığını düşünse de bu yanlış bir bilgidir. Günümüzde kullandığımız hemen hemen her üründe kullanılmaktadır. Temizlik ürünleri, ilaç sektörü, biyoloji araştırmaları hatta yiyecek içecek gibi pek çok alanda hayvanlar üzerinden deney yapılmaktadır.

***

Bilinen en büyük yanlışlardan biri de hayvanlar üzerinde deney yapmanın zorunlu olduğudur. Hayvanlar üzerinde deney yapmak zorunlu değildir. Hayvanlar üzerinde zorunlu deney yapmayı şart koşan ülke Çin'dir. Çin de satış yapmak isteyen markalar da hayvanlara üzerinde deney yapmak zorundadır.

***

Hayvanlar üzerinde deney yapmanın hiçbir zorunluluğu yoktur ve hayvanlar üzerinde deney yapmayan birçok marka vardır. Bu markalar hayvanlar üzerinde deney yapmadan nasıl güvenilirlik sağlarlar? Bunun örnekleri; hücre ve doku kültürleri, tahlil metotları, video kullanımı, bilgisayar metotları ve yapay modellerin kullanımı, tek hücreli organizmaların kullanımı ve epidemiyolojik çalışmalardır. Yapılan bu çalışmalar hem hayvanlara zulüm etmez hem de markaların güvenilirliğini sağlar.

***

HAYVAN DENEYİ YAPAN MARKALARLA HAYVAN DENEYİ YAPMAYAN MARKALARI NASIL AYIRT EDERİZ? 

 Hayvan deneyi yapmayan markalar, belli testlerden geçerler ve bu testlerin sonucunda belli sertifikalar alırlar. Bu sertifikalar; PETA sertifikası ve logosu, Leaping Bunny Programıyla birlikte verilen logo ve Avustralya markalarına verilen CCF sertifikasıdır. Bu verilen sertifikalar markalara güvenilirlik sağlar. En güvenilir sertifika Leaping Bunny'dir . Bu sertifikayı alabilmek için markalar birçok testlerden geçerler ve her yıl sözleşmeler imzalatıp denetlemeler yapıyorlar. Her vegan ürün hayvan deneyi yapmıyor demek yanlıştır.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
ŞEVVAL BAHAR ADIBELLİ Arşivi
SON YAZILAR