Parfümün ilk olarak Antik Mısır döneminde kullanıldığı bilinir. O dönem parfüm dini törenlerde kokulu bitki ve çiçeklerden elde edilen kokulu yağları tütsü ile birlikte tanrıları memnun etmek için kullanılmıştır.

***

Eski Mısırlılar ölülerinin güzel kokuları yaşamın diğer tarafına da taşımak için, vefat edenleri kokulu yağlar ile mumyalayıp, mezarlarına kokulu yağ ve kremler koymuşlardır.

***

Persler Mısırlılardan parfümü miras olarak almış ve bunu siyasi statünün göstergesi olarak kullanmışlardır. Persler parfümü o kadar kullanmışlardı ki o dönemdeki kralların parfüm şişeleriyle resmedilmesi normaldi.

***

Yunanlılar ve Romalılar İran’ı ele geçirdikten sonra parfüm bir sanat olarak görüldü ve yavaşça dünyaya yayıldı. 1190 yılında Paris’e gelindiğinde ticari olarak gelişmeye başlamış ve bugünün dev sektörü olmuştur.

***

Günümüzde bilinen ilk anlamıyla parfümü dünya ile ilk tanıştıran Macarlar olmuştur. 14. Yüzyılda güzelliğiyle ünlü Macar kraliçesi Elisabeth Van Unger’e atfedilen ve Avrupa’da Macar Suyu olarak bilinen parfüm , alkol karışımından elde edilmiş ve doğal aromalar içermektedir. Macar Suyu hala üretilmeye devam etmektedir.

***

14. Yüzyılda Fransa’da hoş kokulu çiçeklerin ekimi başlamış , zamanla Fransa bunu sanayiye dönüştürmüş ve kısa sürede parfüm imalatının Avrupa merkezi haline gelmiştir.

***

19. Yüzyılla kadar insanlar çiçeklerden elde edilen hoş kokulu yağları parfüm gibi kullanmışlardı. 1806’da modern parfümleri Jean Maria Farina tarafından Eau de Cologne’un üretmesiyle başlamıştır. Köln Tıp Fakültesi bu kokuyu tıbbi ürün olarak onaylamış ve ardından kolonya tıbbi amaçla kullanılmıştır.

***

Köln’de 1799’da üretilen “4711” isimli kolonya markası, günümüzde hala üretimi devam eden markadır.

***