KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

 HERKES MÜKEMMEL OLMAK ZORUNDA DEĞİL

 HERKES MÜKEMMEL OLMAK ZORUNDA DEĞİL

Her insanın kendince yeteneği, becerisi var. Kimi bunun farkındadır kimi de henüz bunu keşfetmemiş olabilir. Keşfetmemiş olması bu kişinin yeteneksiz olduğu anlamına gelmez. Henüz o yeteneğini gösterecek, keşfedecek alanla denk gelmemiş demektir. O yeteneği keşfedilmesi için insanlara imkan sağlamak gerekir ve onları çeşitli alanlara götürüp kendini denemesini sağlamalıyız. 

Alan demişken genel olarak imkanları zamanla ya da parayla sınırlıyoruz. Aslında bunlar olmadan da yeteneklerimizi sergileyebilir keşfedebiliriz. Yetenek derken de bir insandan onu dört dörtlük yapmasını bekleyemeyiz. Yeteneğinin olması demek ondan her şeyi kusursuz yapmasını beklemek değildir. Yeteneği var diye de bir insanı sıkmak, darlamak doğu bir davranış olmayacaktır. Yaptığımız bu hareketle kişiyi bundan soğutup uzaklaştırabiliriz. Yapacağı işi daha kötü yapmasını sağlaya biliriz. Yetenekle motive düz orantıdadır. Özellikle çocuklarınızın yeteneğini keşfedilmesi için çeşitli alanlara girmesine sağlayabilirsiniz. 

Çocukların yeteneklerini keşfetmesi daha kolay olacaktır. Onlar olayları daha farklı bir çerçevede bakıp özümseyebiliyor ve bu özümsemeyle baktığı şeyi sahiplenip onu kendi de denemek için çaba harcıyor. Çocukların yeteneğini keşfederken lütfen mükemmeliyetçi olmayın. Mükemmeliyetçi tavırlardan çok destek vermeye çalışın. İnsanlara imkan, zaman ve destek verin ama mükemmeliyetçi olmalarını beklemeyin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR