KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

HES KODU NASIL ALINIR?

HES KODU NASIL ALINIR?

Koronavirüsü başladığı günden itibaren hızla artarak devam ediyor. Salgın devam ederken tüm dünya önlem alamaya devam ediyor. Türkiye’de de bir çok önlem tedbir alındı. Tedbir ve kısıtlamalarla beraber vaka sayılarında ciddi bir düşüş yaşandı. Vaka sayılarında düşüş yaşanınca normalleşme sürecine girdik.  Daha sonra normalleşme sürecine girilmesiyle beraber kısıtlamalar kaldırıldı. Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından salgın tekrar artmaya başladı. Vatandaşların düğünlere, cenazelere, törenlere ve diğer etkinliklere katılması ayrıca araya bayramların girmesi ile vatandaşların şehir dışlarına tatile gezmeye gitmesi vakalar hızla arttı.  

Vakalar hızla artarken kısıtlama olmamasından dolayı belediyeler, kurumlar, odalar, ve çeşitli yerler etkinliklerine devam ediyor. Fakat yaptıkları organizasyonlarda tüm kurallara uyulması noktasında tüm vatandaşlar uyarılıyor. Ama bu yerler Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasına geçerek tedbiri üst seviyeye çıkartıyor. Bir de yolculuk yapmak isteyen vatandaşların da HES kodu olması zorunlu hale getirildi. HES kodu ile kişinin sağlık durumunun ve virüse yakalanıp yakalanmadığı kontrol edilebiliyor. Kodlar sayesinde vatandaşlar yolculuk yapıp etkinliklere katılabiliyor. 

HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR? 
Hayat Eve Sığar, Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşları  koronavirüs  konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalıkla ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklandıktan sonra kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur. Telefondan HES kodu almak isteyenler, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS göndermesi gerekir. E-Devlet uygulaması üzerinden HES kodu almak isteyenler de HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirler. Unutmayın HES kodunuzu almadığınız takdirde yolculuk yapamayacaksınız ve kurumların faaliyetlerine katılım sağlayamayacaksınız. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR