GÜLİZAR ŞENGÜL PEÇEN

GÜLİZAR ŞENGÜL PEÇEN

 “İSRAİL’İN KUDÜS RÜYASI”

 “İSRAİL’İN KUDÜS RÜYASI”

Selahaddin Nerede?
Camiler yakılıyor, yıkılıyor!!
Müslümanlar Nerede?
Babalar, çocuklar ve kadınlar öldürülüyor, 
İnsanlar Nerede?
Masum Filistin halkı direnerek, kutsal topraklardan vazgeçmiyor 
Ümmetin onuru çiğneniyor. 
İnsanlık, barış Nerede??
İslam aleminin kalbi, Müslümanların ilk kıblesi, ilahi dinler için kutsal şehir  mübarek Mescid'i  Aksa  uzun zamandır barbarca çağdışı saldırılara maruz kalıyor. 
Kutsal şehir Kudüs’te hukuksuzca, adaletsizce, vahşice ölümcül silahlar kullanılarak masum sivillere karşı insanlık suçu işleniyor. Bu bir soykırımdır..
Üstelik  bütün dünyanın gözü önünde Soykırım yapılıyor..
Ortadoğu da yaşayan toplumların ayrılıklarından faydalanmak isteyen yapay devlet işgalci Israil ve küresel ortakları bölgedeki su kaynakları, petrol ve kutsal toprakları ele geçirme politikaları güderek bölgeye sürekli çatışma ve kaosu taşımaktadır.
ABD'nin Israil'in başkentini Tel- aviv yerine Kudüs olarak tanımasından sonra bölgede  yeni bir süreçler izlenmeye başlandı. 
Bu süreçte Uluslararası koşullar ve beklentiler Israil'in istediğini yapmaya devam ediyor. Siyasi , askeri ve nükleeri oldukça iyi olan Israil yayılmacı politikaları ile işgal ettiği bölgelerde tek bir Arap bırakmamak  üzere insan öldürmeye doymuyor.
Buna rağmen Israil'in kendi iç dinamiklerinde de aşamadığı kültürel ve sosyolojik bölünmüşlükler, siyasi karışıklıklar ve yolsuzluklarda bulunmaktadır. Israil'de yakın gelecekte gerçekleşmesi planlanan seçim sürecindeki beklentilerin ve politik kaygıların bölgedeki kaosu artırma çabasıyla mevcut siyasi dengelerin de ortak çıkarlarına hizmet etmektedir.

Ayni zamanda Israil sağın ve solun yarıştığı, aşırılıkların oluştuğu  radikal grupların bulunduğu bir siyasi geleneğe hakim. Öyle ki bir tarafta vahşice insan öldürülürken, diğer bir tarafta da Yahudiler ağlama  duvarında ibadet yapıyorlar.
Nasıl bir paradoks!!
Bölgenin sömürgeci aktörü Israil ve destekleyici aktörleri Ortadoğu’da Nil nehrinden başlayarak Fırat ve Dicle nehirlerine kadar olan Mezopotamya’nın bereketli topraklarına sahip olma hayaliyle Kudüs rüyalarını gerçekleştirmek için büyük projeler peşinde amaçlarını adım adım yaklaşmaktadırlar .
Mesele,  Fırat, Dicle Mezopotamya’dır..
Bu yüzden asıl sorun İsrail sorunudur. Sorun  masum Filistin halkı  değildir. Sorun Müslümanlar hatta İslâm da  değildir..
Çünkü islâm sadece din değildir. İslam, bireylere ve toplumlara ahlâkî  vicdani, siyasi ve ekonomik davranış konularında etik değerleri aşılayan bir yol göstericisidir. İslâm daha iyi bir insan olma mücadelesidir, içsel bir yolculuk ve yasam tarzıdır. İşte tam da bu  nedenle de en hızlı yayılan bir dindir.
Bu saldırılar için ne yapılmalı çözüm nedir???
Bölgenin stratejik ülkeleri Mısır, Türkiye ve Iran bir araya gelerek siyasal anlamda iş birliği ile hükümetler üstü kurumlarda bir hukuki çözüm önerileri sunarak  yaptırımlar getirebilirler. İslâm İşbirliği ve Arap birliği üye ülkelerinin de bütünlük çerçevesinde bölgedeki çatışmayı yok etmede birlikte hareket edebilme fonksiyonlarını artırabilirler. 
Uluslararası toplum olarak sadece kınama ve lanetleme bildirimleri  yetmez. Kamuoyunda basın açıklamaları, mesajları hatta BM den çıkan kararlar da çözüm değildir.
Çözüm, giydirilmiş barış yerine hukukî fonksiyonel karşılıklı demokratik  haklara sahip gerçek bir barıştır, kendi topraklarında yaşayan halkın  geleceğini kendisinin belirleyebileceği insan hakları ideallerinde olan bir yaşamdır. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜLİZAR ŞENGÜL PEÇEN Arşivi
SON YAZILAR