KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

İtişmeyelim iletişelim

İtişmeyelim iletişelim

Bazı dönemler olur. Hayattan, ailemizden, dostlarımızdan, arkadaşlarımızdan, işimizden zevk almama noktasına geliriz. Bu noktaya gelmekte çeşitli sebeplerin olması yatıyor. Kimisi ailesinde yaşadığı sorunlardan dolayı, kimi de iş yerinde yaşadığı sorunlardan dolayı hayattan keyif alamaz duruma gelebilir. Sorunların çıkış noktasını ne olduğu çok önemli değil. Sorunların çözüm yolunu bulmak çok önemli. Çıkış noktasından itibaren başlarsak konuyu çözmeye daha sağlıklı bir ortamda iletişim kurabiliriz. 

İletişim eksiliği belki de toplumda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi. Çift yönlü iletişim kurulamadığı için ortak bir noktada buluşmak da zorlaşıyor. Bunu en çok ailelerde görebiliyoruz. İletişim kuramadıkça aile içi kaos artıyor. Bu da aile içi kopukluklalara, boşanmalara daha şiddete kadar ilerliyor. Bazı noktalarda durup kendimizi ve karşıdaki insanı dinlediğimiz de belli noktalardaki hatalarımızı fark edebilir ve karşıdaki insanla da sağlıklı iletişim kurabiliriz. 

Farkında olmak sanırım işin püf noktası. Her şeyin farkında olma o işi çözüm noktasına kavuşturmada önemli olan nokta. Bu yüzden kaos ortamına girmeden önce köşeye çekilip düşünelim ve yaptığımız ve yapacaklarımızın farkında olalım. Tepkilerimizi ona göre ayarlayalım. Karşıdaki insanın da psikolojik durumunu kestirmek lazım. Kişinin o anki durumu vereceği tepki de etkileyecektir. Bu yüzden yaşamın, insanların, doğanın, hayvanların ve iletişimin fakında olalım, itişmeyelim iletişelim. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR