Genel olarak, kalori sayımı kilo kontrolü için en iyi yaklaşım değildir. Yalnızca kalori saymaya güvendiğinizde, vücudunuzun açlık ve tokluk sinyallerini dinlemeyi asla öğrenemezsiniz. Sezgilerinize göre yemek –açlığınıza veya tokluğunuza göre yemek yeme durumu- istenmeyen kilolardan uzak durmaya yardımcı olmak için güçlü bir araç olabilir. Bu, kalorinin önemli olmadığı anlamına gelmez. Kilo vermek için alınan kalorinin verilen kaloriden daha az olması gerekmektedir. Ama bu durumu takıntı haline getirmeye gerek yok.
Bunun yerine, hedefinize ulaşmak için kaç kaloriye ihtiyacınız olduğuna ve hangi yiyeceklerin bu kaloriye ulaşmanıza yardımcı olma olasılığının daha yüksek olduğuna dair genel bir fikre sahip olmak daha yararlı olabilir. Bunu kalori saymaya karşı kalori farkındalığı olarak düşünün.
Kaç kaloriye ihtiyacınız var? Her birey farklıdır ve kalori ihtiyaçları yaş, vücut büyüklüğü, aktivite seviyesi ve metabolizma gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılık gösterir. Çoğu kadın kilosunu korumak için günde 1.600 ila 2.000 kaloriye ihtiyaç duyarken, çoğu erkek günde 2.000 ila 2.400 kaloriye ihtiyaç duyar.
Diğer bir yaklaşım, porsiyonlarınızı sınırlamaktır, bu da otomatik olarak kaloriyi sınırlama etkisine sahiptir. Standart porsiyonlar genellikle restoranlarda veya hatta evde alışkın olduğunuz şeylerden çok daha küçüktür.
Sağlıklı beslenme yolculuğunuzun başlangıcında, yemek günlüğünüz için porsiyonları ölçmeyi öğrenmek önemlidir. Sebze porsiyonlarınızı azaltmanıza gerek olmadığını unutmayın. Ancak sebzelerin içine giren yağ miktarına dikkat edin.
Son olarak, tüm kalorilerin eşit olmadığını hatırlatmakta fayda var. Cell Metabolism yayınlanan 2019 araştırmasında; işlenmiş yiyecekleri yemenin işlenmemiş yiyecekleri yemeye kıyasla insanları daha çok kilo aldırdığı belirtilmiştir. Yani aynı kaloride sağlıklı olan tanımlanan yiyecekler ile sağlıksız olarak tanımlanan yiyecekler arasında fark vardır. Alınan enerjinin hangi kaynaktan olduğu önemlidir.