Dilek Özen

Dilek Özen

Kefirin faydaları

Kefirin faydaları

Hepinizin bildiği üzere yoğurttan elde edilen ürünler insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri nedeniyle tercih edilir. Yoğurt bizimle dünyaya yayılmış milli bir ürünümüzdür. Ben bu hafta yoğurdun bir türevi ve ayran benzeri bir içecek olan kefirin faydalarını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kefir, içeriğinde maya ve bakteri bulunan fermente edilmiş bir süt ürünüdür. Süt ürünleri içinde yoğurttan sonra en sık tüketilen ürün olan kefir; inek, koyun ve keçi sütünden yapılan, yüksek miktarda B1, B12 ve K2 vitamini, kalsiyum, magnezyum, biotin, folik asit, amino asitler, enzim ve probiyotik içeren ayran benzeri bir içecektir. Fermente süte, kefir kültürü ya da kefir taneleri ilave edilerek yapılan kefirin içeriğinde pek çok faydalı mikroorganizma bulunur. Probiyotik özelliği ile fermente süt ürünleri içinde önemli bir yere sahiptir. 
Sütün, kefir kültürü ile mayalanması neticesinde elde edilen ürünün içeriğindeki mikroorganizmalar, biyoaktif maddeler ve enzimler üretir. Yapılan çalışmalar fermente prebiyotik ve probiyotik özellikli süt ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini kanıtlıyor. 
Geçmişte özellikle Rusya'da tüberküloz başta olmak üzere kanser ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan kefirin, günümüzde mide ve pankreas organlarının salgılarını artırdığı biliniyor. Kefir, sinir sisteminin rahatlatılmasında etkin rol oynar. Günlük olarak tüketildiğinde metabolizma üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu düşünülen kefirin aynı zamanda karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bağırsaklarda var olan faydalı bakterilerin beslenmesi için besin görevi gören probyotiklerin yanı sıra bağırsak florasını ve mikroorganizma çeşitliliğini sağlayan probiyotikler de bağırsaklar için oldukça faydalıdır.
Bağırsak bozuklukları, uykusuzluk problemleri, depresyon, yüksek tansiyona karşı oldukça faydalı olan kefir kanser hücrelerin beslenmesinde rol oynayan bazı enzimlerin aktivitelerini azalttığı bilinmektedir. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz kefir ile hem kendinizi hem de ailenizi bazı rahatsızlıklardan koruyabilirsiniz. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dilek Özen Arşivi
SON YAZILAR