TUĞBA KAYKAL

TUĞBA KAYKAL

KÜÇÜK PARİS

KÜÇÜK PARİS

"Şu anda küçük Paris’tesiniz. Pasaport gerekmez.”  

Atça, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde bulunan Aydın'ın Sultanhisar ilçesine bağlı bir mahalledir.  Yunan İşgali'nde yanan şehrin bu meydana benzetilerek tekrar imar edilmesinden dolayı kamuoyunda "Türkiye'nin Paris'i, Türkiye'nin Modern İmarlı İlk Şehri gibi isimler" ile anılmaktadır. Türkiye'de ışınsal kent formu ile tasarlanmış ilk ve tek yerleşim birimidir.
Atça, Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan işgaline uğramıştır. 27 Mayıs 1919 yılında işgale uğrayan Atça, Kurtuluş Savaşı’nın ardından 5 Eylül 1922’de işgalden kurtarılmıştır. 
Savaştan sonra Atça’nın kül olmuş halini gören Abdi Bey, 1924 yılında belediye başkanı ile görüşerek ipek beze imar planı yapmıştır. Abdi Bey tarafından çizilen Atça’nın ilk imar planı bu şekilde oluşturulmuştur.  
Kaynaklara göre Abdi Bey askerlik görevini pilot olarak yerine getirmiştir. Bir tatbikat uçuşu sırasında Paris’teyken Paris’in gökyüzünden fotoğrafını çekmiştir. Gökyüzünden çekilen bu fotoğraf ile Paris’in imar planını açık bir şekilde görebilen Abdi Bey Atça’nın planını çizerken de çektiği bu fotoğraftan esinlenmiş ve şehrin planını Paris’teki Charles Gaulle Meydanı’na benzetmiştir. 

Tüm yollar hem Atça Parkı'na hem de sana çıkıyor Abdi Abi...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
TUĞBA KAYKAL Arşivi
SON YAZILAR