Yaz mevsiminin ortalarına geldiğimiz şu günlerde, sıcak havaların artmasıyla beraber yapılan yaz tatili planları hız kazanmış durumda. Hal böyle olunca ülkemizin yazlık beldeleri şöyle bir gözden geçiriliyor. Kuşadası gezilecek yerler de bu listenin başında yer alıyor.

Aydın’ın turistik beldesi Kuşadası her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz tatili planı yapanların en uğrak mekanlarından biri olma özelliği taşıyor. Kuşadası’nda hem tatil yapayım hem kültürel açıdan kendimi doyurayım diyorsanız bu yazı tam size göre!

Kuşadası Gezilecek Yerler 

Ege’nin gözbebeği Kuşadası eşsiz güzellikteki denizi ve sahip olduğu tarihi atmosferiyle tatil beldeleri arasında öne çıkıyor. Kuşadası’na gitmek için planını yapmış veya hali hazırda plan yapma aşamasında olanlar için Kuşadası ve çevresindeki gezilecek yerleri derledik!

İşte Kuşadası gezilecek yerler listesi:
 

 • Güvercinada Kalesi 
 • Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
 • Kuşadası El Heykeli 
 • Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı 
 • Kaleiçi 
 • Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi 
 • Meryem Ana Evi
 • Kuşadası Marina
 • Zeus Mağarası 
 • Kuşadası Kadınlar Plajı 

Liste halinde sıraladığımız bu eşsiz güzellikteki yerleri detaylı olarak da inceleyelim…

1. Güvercinada Kalesi 

Kusadasi Gezilecek Yerler 1

Kuşadası gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Güvercinada Kalesi yer alıyor. Küçük bir ada üzerinde yer alan Güvercinada Kalesi tarihi Osmanlı zamanına kadar dayanıyor. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan kale, ilçenin simgelerinden biri. Yapıldığı zamanda limanı korumak amacını taşıyan kale, sahip olduğu eşsiz manzarasıyla zamanla gezilecek tarihi bir doku oluşturmuş. 

Güvercinada Kalesi’nin ulaşımı da oldukça kolay. Kuşadası ilçe merkezinden 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan kale, özellikle güneş batarken tercih edilmesi gereken yerler arasında. 

2. Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Kusadasi Gezilecek Yerler 2

Kuşadası gezilecek yerler listesinde yer alan diğer bir yer ise Kapladığı 27,598 hektarlık alanın her noktası ayrı bir güzellik barındıran Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı. 

Kuşadası Milli Parkı olarak da bilinen bu park doğal güzellikleri, ıssız koyları, sarp uçurumları ve şelaleleri ile dikkat çekiyor. İlçenin en popüler yerlerinden biri olan bu yer doğa tutkunları tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Milli parkta dağ bisikleti turları, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık gezileri ve kuş gözlem turları düzenleniyor.

3. Kuşadası El Heykeli 

Kusadasi Gezilecek Yerler 3

Kuşadası’nın adeta simgesi haline gelmiş ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan bir yapı Kuşadası el heykeli. Heykeli, İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda yer alıyor. Avuç içinde birkaç siyah güvercin ve bir beyaz güvercin tutan beyaz bir el şeklinde inşa edilen heykel etrafında da bir meydan oluşturmuş durumda. 

4. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı 

Kusadasi Gezilecek Yerler 4

Kuşadası gezilecek yerler arasında tam olarak Kuşadası merkezde yer alan  Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı oldukça eski bir yapı. Kervansaray, 1600’lü yıllarda Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Günümüzde otel ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu kervansaray hala tarihi yapısını koruyor. Kervansarayın yanında ise Öküz Mehmet Paşa’nın heykelini görmeniz mümkün. 

5. Kaleiçi

Kusadasi Gezilecek Yerler 5

Kuşadası gezilecek yerler arasında yer alan tarihi dokulardan biri de Kaleiçi. Kaleiçi Kuşadası’nın ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. Sur duvarları çok iyi korunarak günümüze ulaşmayı başarmış. Kaleiçi’nin labirent gibi sokakları o insanı o dönemin sokaklarına götürüyor. Kuşadası ziyaretinizde Kaleiçi’nde yürüyüp, gündüzünü ve gecesini mutlaka görün.

6. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi 

Kusadasi Gezilecek Yerler 6

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi yeni bir yapı. Büyük bir özenle 2011’de hizmete açılan Oleatrium, 30 Yılı aşkın bir sürenin ve birikimin sonucu. Büyük bir sabır ve itinayla koleksiyon haline getirilmiş objelerden oluşan müze, Kuşadası gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Müzede, zeytinyağının üretim aşamasından sofralara gelene kadar hangi yollardan geçtiğinin öyküsüne tanıklık etmeniz de mümkün.

7. Meryem Ana Evi 

Kusadasi Gezilecek Yerler 7

Kuşadası siyasetinin acı kaybı Kuşadası siyasetinin acı kaybı

Meryem Ana Evi, Kuşadası merkezinden 30 dakikalık bir otobüs yolculuğu sonrası ulaşılabilen dini bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Hristiyanların kutsal olarak kabul ettiği ev taş yapıya sahip.  Bir rahibenin gördüğü rüya sonucu 19. yüzyılda keşfedilen Meryem Ana Evi, 2004 yılında bir papaz tarafından kutsanmasıyla daha da önemli hale gelmiştir. Kuşadası çevresi gezilecek yerler arasında yer alan Meryem Ana evini siz  de yolunuz düşerse ziyaret edebilirsiniz.

8. Kuşadası Marina 

Kusadasi Gezilecek Yerler 8

Kuşadası Marina ilçenin en hareketli noktalarından biri. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük üç yat ve tekne destinasyonundan biri olma özelliği de taşıyor.  Yabancı turistlerin akın ettiği marinada hizmet veren çok sayıda lüks otel bulunuyor. Yüzme havuzu, tenis kortu, bölge mutfağını sunan restoranlar ve alışveriş merkezleri bölgede öne çıkan yapılardan olmasını sağlıyor. Alışveriş ve bir şeyler içmek için güzel bir alternatif. 

9. Zeus Mağarası 

Kusadasi Gezilecek Yerler 9

Dilek Adası Milli Parkı’nın giriş kısmında yer alan Zeus Mağarası ilçenin en kıymetli doğal oluşumlarından biri olarak Kuşadası gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Rehber eşliğinde gezmenin mümkün olduğu mağarada tüplü ya da tüpsüz dalışlar da yapılabiliyor.

Uzunluğu 600 metre olan mağara suyunun genişliği ise 20 metre. Dalış merakınız varsa mutlaka denemelisiniz. 

10. Kuşadası Kadınlar Plajı 

Kusadasi Gezilecek Yerler 10

Kuşadası’nda eski dönemlerde yalnız kadınlara hizmet vermesinden dolayı Kadınlar Plajı olarak adlandırılan bir bölge bulunmaktadır. Günümüzde herkese açık olan plaj, altın rengi kumu ve masmavi denizi ile etkileyici bir görüntüyü sahiptir.

Kendini masmavi suların derinliklerine bırakmak isteyenler için çok güzel bir seçenek olan kadınlar plajı, uzun bir sahil yluyla da sahil yürüyüşü yapmaya imkan tanır. 

Kuşadası’nda Ne Yenir?

Kuşadası gezilecek yerler listesinin sonunda Kuşadası’nda ne yenir sorusunu sormamak olmaz. 

Kuşadası, tatil yeri olarak son derece popüler bir ilçe. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bu ilçe, aslında Aydın'ın en canlı yeri olma özelliği taşıyor. Hem lezzetli yemekleri, hem doğal güzellikleri, hem de eşsiz manzarasıyla çok sevilen Kuşadası, diğer illere olan yakınlığı ile Ege'yi gezmek isteyenlerin favorileri arasında yer alıyor. 

Kuşadası’nda özellikle sahil kesiminde deniz ürünlerine yer verilirken, farklı noktalarda Aydın'ın yöresel lezzetlerine rastlamak mümkün. 

Tatiliniz sırasında Kuşadası gezilecek yerler listesini tamamlarken acıktığınızda ne yiyebilirsiniz sizin için kısaca listeledik:
 

 • Etli nohut yahnisi: Kuşadası’nda lokanta menülerinde yer verilen etli nohut yahnisi, yöre halkı tarafından çok sevilmektedir. 
 • İncir uyutması: Bilindiği üzere Aydın inciri, coğrafi işaret alan ürünlerimizden biridir. Taze incir ve süt karışımından hazırlanan incir uyutması tatlısı ise, neredeyse Kuşadası'ndaki tüm mekanların menüsünde yer almaktadır.
 • Kabak çiçeği dolması: Ege mutfağında oldukça sevilen kabak çiçeği dolması, özellikle ana yemeğin yanında meze olarak sunulmaktadır. Siz de yemeğinizin yanında tercih edebilirsiniz.
 • Zeytinyağlılar: Ege Bölgesi zeytinyağı ve zeytinyağlı yemekleriyle ünlüdür. Kuşadası’nda da taze otlarla hazırlanan yemeklere mutlaka zeytinyağı eklenir. Zeytinyağlı enginar dolması, patlıcan, ıspanak gibi yemekler de meşhurdur.
 • Deniz ürünleri: Kuşadası'nın sahil kesiminde yer alan restoranlar, özellikle deniz ürünleri sevenlerin ilgi gösterdiği yerler arasındadır. Karides, midye, kalamar ve ahtapotun yanı sıra, çipura, barbun, lüfer gibi mevsimlik balıklar da menülerde yer almaktadır. 

Kuşadası tatil planınızı yaparken Kuşadası gezilecek yerler listemizden yararlanabilir, geziniz sırasında da ne yenir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli tatiller!

Kaynak: HABER MERKEZİ