TANGÜN BAYDAR

TANGÜN BAYDAR

Motosiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosiklet birçok insan için bir ulaşım aracından daha ziyade bir yaşam tarzı gibidir. İnsanda yarattığı özgürlük hissiyle kişiye kendine has bir yaşam şekli sunuyor. Bu yüzdendir ki çocukluktan bu yana birçok insan motosiklet almak için birikim yapar. 

Motosiklet tutkununun yanında kalite tutkunu biriyseniz nasıl bir motosiklet alacağınızı düşünür durursunuz. Bunun için gerekli parayı biriktirdiniz sıfır bir motosiklet almayı düşünüyorsunuz diyelim. Herkesin kendince bazı zevkleri var ve parayı da o zevkler çerçevesinde biriktiririz. Sıfır motosiklet alırken tabi yeni olduğu için tüm parçalarının mükemmel olduğunu düşünürüz. Çünkü yeni olan bir şeye güven duyarız ancak durum maalesef öyle olmuyor. 

Motosiklet üreticileri genelde lojistik ve taşıma maliyetlerini azaltmak için motosiklet parçalarını ayırıp o şekilde gönderir. Bayilere ulaşan parçalar birleştirilirken de çeşitli hatalar yapılabiliyor. Bu nedenle motosikletin test edilmesinde her zaman fayda var. Dikkat etmemiz gereken noktalardan biri gidon ve aynalar olmalı. Motor alınırken ilk kontrol edilmesi gereken yerler bence gidon ve aynalar olmalıdır. Gidon üzerine yük bindiğinde sabit kalıyorsa bu doğru bir şekilde monte edilmiş olduğu anlamına gelir. 
Diğer nokta ise aynalardır. Çok hassas bir konu olan aynalar doğru takılmadığı takdirde küçük bir sarsıntıda bile dönmeye başlar. Bu yüzden motosiklet alırken aynaların hareket edip etmediğine muhakkak bakın. 
Gidon ve aynalardan sonra da motosikletin manetlerini de kontrol edin. Mesela telli debriyaj kullanılan modellerde debriyaj manetini çektiğinizde plakanın ayrıldığını, bıraktığınızda ise plakanın geri gittiğini görmeniz gerekir. 

Hemen ardında fren manetlerini kontrol ederken motoru çalıştırmadan tekerleri döndürüp freni sıktığınızda tekerlerin durup durmadığına bakın. Bu işlemlerin ardından ise farları, kornayı, ön ve arka sinyalleri kontrol ettikten sonra satın alma işlemlerine gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz. 

Motosiklet tutkusu genel geçer bir şey olmamakla beraber insanın özgürlüğe dokunduğu harika bir araçtır. Ancak her şeyde olduğu gibi motosiklette de tedbir çok önemli. Bu yüzden en yakın arkadaşımız olan motosikleti ve trafiği tehlikeye atmamalı güvenle sürmeliyiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
TANGÜN BAYDAR Arşivi
SON YAZILAR