2024 Ocak ayında asgari ücrete ve devlet memuru maaşlarına gelen %49,25’lik zam oranı, tüm çalışan maaşlarını etkisi altına almıştır.  Bu kapsamda özellikle öğretmen maaşları oldukça merak edilmektedir.

Çocuk gelişimde büyük etkisi olan okul öncesi öğretmen maaşı ise sıkça araştırılan bir konudur. Peki okul öncesi öğretmen maaşları 2024 yılında ne kadardır? İşte ayrıntılar…

Okul Öncesi Öğretmeni Maaşları 2024

Okul öncesi öğretmeni maaşları çalışılan kuruma, sektöre, öğretmenin deneyimine ve çalışılan şehre göre değişiklik göstermektedir.

Vatandaş tarafından sıkça merak edilen anaokulu öğretmeni maaşı 2024 yılında ve ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Okul öncesi öğretmen maaşları 2024 yılı için 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Temmuz zamlarının açıklanmasının ardından maaşlar güncellenecektir.

Okul Oncesi Ogretmeni Maaslari 1

Yeni Atanan Okul Öncesi Öğretmen Maaşı

Her meslekte olduğu gibi göreve yeni başlayan okul öncesi öğretmenleri, diğer meslektaşlarına oranla daha düşük maaş almaktadır. Ancak devlet kurumlarına atanan öğretmenler bu konuda avantajlıdır. Peki devlete yeni atanan okul öncesi öğretmen maaşı 2024 yılı için ne kadardır?

 • Yeni atanan okul öncesi öğretmeni maaşları ortalama olarak 34.000 TL ile 40.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Yeni zamlar sonrasında üniversite mezunu ve devlete atanan uzman öğretmen maaşlarının 52.597 TL civarında olacağı tahmin edilmektedir.

Kadrolu Anaokulu Öğretmeni Maaşı

KPSS’ye girip devlete atanan okul öncesi öğretmenleri, sözleşmeli personel olarak ve kadrolu olarak çalışabilmektedir. Kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı ise sözleşmeli öğretmene göre daha yüksek seyretmektedir.

Bu kapsamda yer alan kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı, 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

 • Kadrolu okul öncesi öğretmeni maaşları 2024 yılı için 45.000 TL ile 50.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Sözleşmeli Anaokulu Öğretmeni Maaşı

KPSS’ye girip devlet kurumlarına atanan öğretmenlerin bir kısmı, görevlerinin ilk 3 yılı sözleşmeli personel olarak çalışmaktadır. Peki sözleşmeli anaokulu öğretmeni maaşı 2024 yılı için ne kadardır?

 • Sözleşmeli okul öncesi öğretmen maaşları 35.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir.

Okul Oncesi Ogretmeni Maaslari 5

Özel Kreş Öğretmeni Maaşları

Okul öncesi öğretmenlerinin bir diğer çalışma alanı ise özel kreşler ve anaokulları olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel kurumlarda çalışan okul öncesi öğretmeni maaşları ise devlet kurumlarında çalışanlara oranla daha düşüktür.

Özel anaokulu ve özel kreş öğretmeni maaşları ise 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

Gürcistan Araba Fiyatları 2024: Sıfır ve İkinci El Araçlar Gürcistan Araba Fiyatları 2024: Sıfır ve İkinci El Araçlar
 • Özel kurumlarda çalışan okul öncesi öğretmeni maaşları 20.000 TL ile 40.000 TL arasında değişiklik arz etmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Okul öncesi öğretmeni maaşları 2024 yılında ne oldu sorusuna cevap verdikten sonra bu kutsal mesleği biraz yakından tanıyalım… Okul öncesi öğretmeni pedagojik açıdan oldukça önemli bir sorumluluğa sahiptir. Bu kapsamda büyüme çağında olan çocukların gelişimine büyük katkıda bulunmaktadır.

Okul öncesi öğretmeninin görev tanımı ise aşağıda yer almaktadır:

 • Okul öncesi öğretmeni çocukların fiziksel, sosyal, psikolojik, duygusal ve bilişsel yönlerden gelişmesine yardımcı olur.
 • Okul öncesi öğretmeni çocuk gelişimini farklı yönlerden destekleyecek faaliyetler planlar ve uygular.
 • Eğitim ortamının çocuğa uygun hale gelmesini sağlar.
 • Çocukları sık sık açık havaya çıkarır ve doğayla tanıştırır.
 • Okul öncesi öğretmeni çocuk gelişim sürecini takip eder ve anormal durum varsa yetkililere bildirir.
 • Çocuklar arasındaki iletişimi gözlemlemek ve gerektiğinde destek olur.
 • Okul öncesi öğretmeni çocuğun gelişimi hakkında düzenli olarak aileyi bilgilendirir.
 • Okul öncesi öğretmeni psikolojik ve sosyal sıkıntıları olan çocuklara destek olur ve onları her açıdan geliştirir.
 • Okul öncesi öğretmeni çocukların gelişim sürecini ve davranışlarını takip eder, sorun varsa raporlar.

Okul Oncesi Ogretmeni Maaslari 3

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Okul öncesi öğretmeni maaşları ve görev tanımının ardından değineceğimiz diğer konu, bu mesleği icra edebilmek için hangi yollardan geçilmesi gerektiğidir. Bu kapsamda karşımıza çıkan ilk şart eğitimdir.

Okul öncesi öğretmeni olabilmek için üniversitelerin dört yıl eğitim veren eğitim fakültelerinin, okul öncesi öğretmenliği bölümünü kazanmak gerekmektedir. Bununla birlikte üniversitelerin ön lisans programı kapsamında çocuk gelişimi okuyanlar da özel kurumlarda ücretli öğretmenlik yapabilmektedir.

Eğitim aşamasını tamamlayan okul öncesi öğretmeni adayları, KPSS’nin eğitim bilimleri sınavına girerek yeterli puanı aldığında devlete öğretmen olabilmektedir. Ayrıca özel sektör başvurularını takip edip, kariyer siteleri ve İŞKUR üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Okul öncesi öğretmeni maaşları konusuna detaylı bir şekilde değindik. Şimdi de bu konu hakkında vatandaşın merak ettiği diğer noktalara değinelim…

Anaokulu Öğretmenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Okul öncesi öğretmenleri anaokulu ve kreş öğretmenleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anaokulu öğretmenleri 4 ile 6 Yaş arası çocukların eğitiminden sorumluyken, kreş öğretmenleri 2 ile 4 yaş arası çocukların eğitiminden sorumludur. Bu kapsamda vatandaş, anaokulu öğretmenlerinin aldığı maaşı oldukça merak etmektedir.

Ancak anaokulu öğretmenleri ve kreş öğretmenleri arasında maaş konusu bakımından bir fark bulunmamaktadır. Bu kapsamda tüm okul öncesi öğretmenleri ortalama olarak, 20.000 TL ile 40.000 TL arasında maaş almaktadır.

2 Yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar?

Okul öncesi öğretmeni maaşları, öğretmenin deneyim süresine göre değişiklik göstermektedir. Peki 2 yıl deneyime sahip okul öncesi öğretmeni ne kadar maaş almaktadır? İki yıllık okul öncesi öğretmeni ortalama olarak, 21.000 TL ile 30.000 TL arasında maaş almaktadır.

Ücretli Okul Öncesi Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Üniversitelerin yüksek okullarında 2 yıllık çocuk gelişimi okuyanlar, Dikey Geçiş Sınav (DGS) ile eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilmektedir. Bunu yapmayanlar ise özel eğitim kurumlarında ücretli öğretmen olarak çalışabilme olanağına sahiptir. Bu kapsamda ücretli okul öncesi öğretmeni maaşları oldukça merak edilmektedir.

Ücretli öğretmenlerin saatlik ders ücreti, 2024 yılı için 75,15 TL’dir. Bu kapsamda 30 saatlik ders süresini dolduran ücretli öğretmenler, aylık olarak ortalama 10.000 TL maaş almaktadır

Kaynak: HABER MERKEZİ