KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

ONLARLA YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ

ONLARLA YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ

Sevgili okuyucular. Belki de milyonlarca kez yazıldı bu konu. Ama ona rağmen aynı yaşıyoruz. Bizim hayatımızda bizimle beraber bu hayatı, dünyayı paylaşan canlılar var. Bunu kabul etmek neden bu kadar zor? Anlamış değilim. Onlar da bizimle beraber yaşıyor ve onların da hakları var. Bunu öğrenmeliyiz. Sokak hayvanları sahipsiz ve bizlerden gelecek sevgiye, yardıma, bir lokma ekmeğe, bir tas suya muhtaçlar. Lütfen ama lütfen onları yok saymayalım. Onlar varlar. Bu hayatın gerçekleri arasındalar. Onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz. 

Neden yine bu konuda yazı yazdım derseniz olayı şöyle anlatayım. Havalar çok sıcak ve sokak hayvanları yemek ve su bulmakta zorluk çekiyor. Özellikle bu sıcak havada su bulmak onlar için çok zorlaştı. Efeler'in Zafer Mahallesi'nde oturuyorum. Ve vakit buldukça geceleri sokak hayvanlarına mama ve su bırakıyorum. Gecen gün yine kapımın önüne sokak hayvanların su içebilmesi için bir kap su bıraktım ve evime döndüm. Yaklaşık bir saat sonra markete gitmek için indim ve kabı yerinde bulamadım. O kabın orada durmasının size zararı neydi? Kendi kapımın önüne ne koyacağımızın kararını size mi soracağız bundan sonra? Bu nasıl bir düşüncesizliktir anlamış değilim. Bu sıcak günlerde yaptığınız hangi insanlığa sığıyor? Hayvan sevmek zorunda değilsiniz ama onlara da saygı duymak zorundasınız. Onların yaşam haklarını ellerinden alamazsınız. 

Bu olay beni çok üzdü ama güzel bir şey kattı. Siz o bir kabı alıp çöpe attınız ama ben bundan sonra 3 kap su koyacağım. Daha fazla mama noktası seçeceğim. Siz onları da çöpe attıkça ben kapıların sayısını artıracağım. Siz attıkça ben fazlasını yapacağım. Yılmadan, bıkmadan. Ayrıca kimlerin bunu yaptığını tespit edersek özellikle onun kapısının yakınını besleme noktası olarak seçeceğim. Bilginiz olsun. Sokak hayvanlarını koruyup kollayan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle bulduğu tüm hayvanların bakımını yapıp tedavilerini üstlenip veterinere götüren ve her gün istisnasız sokak hayvanlarını besleyen dostum, kardeşim Yağmur Çağla Efe'ye teşekkür ediyorum. Sokakta yürürken sevmediği sokak hayvanı kalmıyor. Hepsiyle ilgileniyor. Sanırım dünyanın senin gibilere çok ihtiyacı var.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR