TANGÜN BAYDAR

TANGÜN BAYDAR

Spor kadar ne giydiğin de önemli

Spor kadar ne giydiğin de önemli

Yapılan tüm spor dallarında kullandığımız ekipman ve malzemeler büyük bir önem taşır. Bisiklet ve outdoor tabir edilen kapı dışı sporlarda bu durum biraz daha önemli. Çünkü kullandığınız ekipman yada elbise doğa ile baş başa kaldığınız durumlarda yerine göre hayat kurtarır bir öneme sahip olabiliyor. İyi bir forma acil durumlarda hayat kurtarabilir.


Gelelim asıl konumuz olan bisiklet kullanırken ne tarz kıyafetler seçmeli konusuna. Bisiklet kıyafetlerindeki en önemli nokta kullanmakta olduğunuz kıyafetin teri tahliye eder özellikte olmasıdır.  Böylece yüksek rakımlı bir yeri terleyerek çıktığınızda bu geçidin muhteşem inişinde terli terli rüzgar almaktan dolayı üşütmenizi engellesin.

Bundan dolayı bisiklet forma ve kıyafetlerinde tercih edilen kumaşlar, genellikle polyester ve gözenekli yapıya sahip kumaşlardır.
Bunun dışında bisikleti kışın kullanmayı tercih ediyorsanız özellikle kıyafetlerinizin ön kısımları rüzgar almayacak kumaştan olması çok önemlidir. 

Bisiklet turlarında hangi mevsimde olursanız olun bu sporun doğasına uygun kolay taşınabilen yağmurluk ve rüzgarlık bulundurmalı. Şehir içinde hava günlük güneşlik olsa bile arazide ya da şehir dışında farklı hava şartları olabiliyor. Bu açıdan alternatifli kıyafetler seçmekte fayda var.
Bunun dışında kış ayları için kaskın içinden bu ince yapıya sahip balaklava diye tabir edilen ya da kar başlığı da denilen ürünler tercih edilmeli. Bunun yanında çok amaçlı bandana, boyunluk ya da maske türü ürünler kullanmak da üst solunum yollarını üşütmemek açısından oldukça faydalı.


Bunun yanında bisiklette kullanılan kıyafetler çok bol olmamalı, zincire, tekere takılmamalı ve paraşüt vazifesi yaparak biniciyi yavaşlatmamalı. Bununla beraber aşırı dar elbiseler de dolaşıma engel olabiliyor.  Bu açıdan çok dar ve dolaşıma engel olacak elbiseler de bisiklette tercih edilmemeli.

Her hangi bir spora başlarken bunu layıkıyla yapabilmek de çok önemlidir. Bundan dolayı bisiklet sporuna yeni başlayacaklar öncelikle kendiniz için doğru olan bisikleti tercih etmeli, kask, flaşör ve ışık gibi malzemeleri kesinlikle temin etmelisiniz. Son olarak kıyafet seçimi de bir diğer önemli etken olduğu için yukarda anlattığım anekdotları dikkate alırsanız bu güzel sporu doğru ve sağlıklı bir şekilde yapmış olursunuz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
TANGÜN BAYDAR Arşivi
SON YAZILAR