Dilek Özen

Dilek Özen

Stres bir sorun değil 

Stres bir sorun değil 

Birçoğumuz gündelik yaşantımızda yoğun strese maruz kalabiliyoruz. Stres altında hissettiğimizde ise iş ve günlük yaşantımızda verim almak imkansızlaşıyor. 

Ben bugünkü yazımda stres ve stresle baş etmenin yollarını kendimce sizlere aktaracağım. Stres kişinin üzerinde hissettiği baskı ve gerginlik durumudur. Bu anlamda, günlük yaşamımızın bir parçası olduğunu da söyleyebiliriz.

 Örneğin üniversite öğrencileri, akademik beklentileri karşılamaya çalışırken, yeni ortama uyum sağlarken ya da yeni arkadaşlıklar kurarken stres yaşayabilirler. Yine örnek olarak, yeni evli biri olabilir evliliğe ve mevcut hayatınıza uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz. Bu tarz duygu durumları kişide strese neden olabiliyor. 

Yaşadığımız stres her zaman zararlı değil, hatta hafif derecedeki stres bizi harekete geçiren, enerji veren ve kendimizi geliştirmemize yol açan bir etken de olabilir. Ama tabi ki bunun doğru kullanılması şart.

Stres düzeyindeki artış yüzünden gündelik yaşantınızdan zevk almayabilir etrafınızdaki kişilerle problemler yaşayabilirsiniz. Birçoğumuz stresin okul, aile, arkadaşlar, hastalık gibi dış etkenlerden kaynaklandığını düşünebiliriz ama aslında bu etkenler kendi başlarına stresli olaylar değildir. Aslında onları stresli yapan bizim kendi içsel yorumlarımız ve olaylara karşı bakış açımızdır. Bu noktada stresi yalnızca dış etkenlerde aramamalı bir de içimizde yaşanan duygu durumları da değerlendirmeye alıp bu şekilde bir çıkarımlara varmalıyız. 
Problemi tespit ettikten sonra sırada çözüm üretme kısmı var. 

Öncelikle kendinize zaman ayırın ve sizi neyin rahatsız ettiğini bulmaya çalışın. Şimdiki ana odaklanın ki gelecek ve geçmişte yaşanan durumlar sizi karamsarlığa itmesin. Anın tadını çıkarmak en büyük başarı olacaktır bu savaşta. Kimseyi memnun etmek zorunda değilsiniz, hayır diyebilmeyi bilin. Hayatınızdaki belirsizlikler büyük stres kaynakları onları tamamen ortadan kaldırın. Unutmayalım ki her insan kendi değerini yine kendisi belirler sizde değersizmişsiniz gibi bir his uyandıran her ne varsa ondan kurtulun. Eminin he r şeyin daha iyi olacağını sizler de göreceksiniz. 
İşin özeti stresin en büyük düşmanın yine insanın kendisidir. Kendimizi keşfettiğimizde tüm sorunların da ortadan kaybolduğunu göreceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dilek Özen Arşivi
SON YAZILAR