Türk Hava Yolları (THY), özel yolcu salonlarının kullanım ücretlerine yüzde 50 oranında ciddi bir zam yaptı. 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren yüzde 50'lik zamla birlikte, İstanbul İç Hat CIP lounge kullanım ücreti bin 350 TL oldu. Bu zam, son altı ay içinde yapılan en büyük artış olarak kayda geçti.

Tren Biletlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar Tren Biletlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar

YENİ FİYATLAR BELLİ OLDU

Türk Hava Yolları (THY), özel yolcu salonlarının kullanım ücretlerini yaklaşık bir yıl içinde iki katına çıkardı. İstanbul'da CIP lounge kullanım ücreti 900 TL'den 1.350 TL'ye, Antalya ve İzmir'de 1.250 TL'ye, Bodrum'da 1.450 TL'ye, Ankara'da ise 900 TL'ye yükseldi. Diğer havalimanlarında ise bu ücretler 750 TL olarak belirlendi.

Türk Hava Yollarindan Yüzde 50 Zam 1

MALİYET ARTIŞINA TEPKİ OLARAK ZAM!

Alınan zam kararı, TÜİK'in geçtiğimiz günlerde açıkladığı enflasyon verilerinin hemen ardından geldi. Haziran ayında enflasyon yüzde 1,64 artarken, altı aylık enflasyon oranı ise yüzde 71,60 olarak açıklandı. Bağımsız enflasyon araştırma kurumu ENAG, bu rakamların üzerinde bir enflasyon oranı bildirmişti. Ekonomistler ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ve sepet ağırlıklarına tepki gösterdiler. Şirketten yapılan açıklamada, bu zam kararının 2024 yılı sonuna kadar geçerli olacağı ve yeni yılda tekrardan gözden geçirileceği bildirildi. Bu süre zarfında, havayolu şirketinin maliyet artışlarına tepki olarak aldığı zamların, sektördeki genel ekonomik durumu da yansıttığı değerlendiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi