Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

UYKU POZİSYONUMUZ VE KARAKTERİMİZ

UYKU POZİSYONUMUZ VE KARAKTERİMİZ

Her gece belirli bir stilde uyuruz. Bu bir şekilde bizim için alışkanlık haline gelmiştir. Kendimizi en rahat hissettiğimiz pozisyonda, uykuya daha kolay dalarız. Alıştığımız pozisyonda yatmadığımızda ise uyuyamayacağımızı düşünürüz hatta bazen uyuyamayız. Bazılarımız sağa dönerek uyumayı, bazılarımız ise yastığa sarılmayı tercih eder. Peki uyuma pozisyonunuzun kişiliğinizle ilgili olabileceğini biliyor muydunuz? 
Kütük Pozisyonu
Sağa ya da sola döndüğünüz ve kollarınızı düz bir şekilde her iki yanınızda tuttuğunuz bu pozisyonda uyuyorsanız, dışa dönük ve uysal biri olabilirsiniz. Ayrıca bu pozisyonda uyuyan insanların etrafındakilere çok kolay güvendiği de söylenebilir.
Mumya Pozisyonu
Bu pozisyon, kollarınızı bağlayarak sırtüstü yattığınız pozisyon. Bu pozisyon ise sevgi dolu bir kalbiniz olduğunu, beslenmenize dikkat ettiğinizi, açık ve dürüst bir insan olduğunuzu gösteriyor. Bu pozisyonu tercih eden pek çok kişi yastığa sarılıp da uyuyabiliyor.
Asker Pozisyonu 
Sırtüstü uzanıp, kollarınızı iki yana düz bir şekilde uzattığınız bu pozisyonda uyuyorsanız bu sizin içine kapanık ve sessiz birisi olduğunuzu gösterebilir. Ayrıca bu pozisyonda uyuyan insanlar gerek kendileri gerekse yakın çevreleri için yüksek standartlar oluşturmaya çalışırlar. Ancak bu pozisyon nefes alma ve horlama problemlerine neden olabilir.
Cenin Pozisyonu
Cenin pozisyonu en yaygın uyku pozisyonudur. Tıpkı anne karnındaki bir cenin gibi yana yatılıp bacakların karna çekildiği bu pozisyonda uyuyorsanız utangaç ve biraz içine kapanık biri olabilirsiniz. Ayrıca bu pozisyonda uyuyanlar için duygusal ve hassas oldukları da söylenebilir.
Hasret Çekme Pozisyonu
Bu pozisyon, yana doğru uzatılıp kolların birini ya da bir şeyi tutmaya çalışıyormuş gibi yana doğru uzandığı pozisyondur. Bu şekilde uyuyan insanlar, duygusal olarak çok incinmiş olabilirler. Genellikle açık olan bu kişiler zaman zaman şüpheci ve eleştirel de olabilirler. Hasret çekme pozisyonunda uyuyanlar zor karar veren kişilerdir.
Serbest Düşüş Pozisyonu
Yüzüstü ellerinizin iki yanda açık olduğu ve başınızın herhangi bir yöne dönük olduğu bu pozisyonda uyuyan kişiler genellikle dışa dönük ve atılgan olurlar. Ayrıca bu kişiler risk almayı sever.
Deniz Yıldızı Pozisyonu
Sırtüstü yatılan ve kolların başın üstünde olduğu uyku pozisyonudur. Bu pozisyon pek fazla kişinin uyumak için tercih ettiği bir pozisyon değil. Deniz yıldızı pozisyonunda uyuyan kişiler için iyi bir dinleyici ve iyi bir arkadaş oldukları söylenebilir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Uzm. Psk. Sibel Bilir Arşivi
SON YAZILAR