Dilek Özen

Dilek Özen

Vatandaşların ekonomik kaygısı arttı

Vatandaşların ekonomik kaygısı arttı

Aydın’da yeni tip koronavirüse (Kovid – 19) her gün birilerinin yakalandığını ve hayatını kaybedenlerin olduğunu duyuyoruz.  

Koronavirüs Türkiye’de ilk görülmeye başladığı Mart ayında herkes çok korkuyordu. Koronaya yakalananlara öcü gözüyle bakılıyordu. Kimse de öyle koronaya yakalandığını çevresiyle paylaşmayıp evinde veya hastanede izole ve tedavi olup sağlığına kavuşuyordu. Her akşam herkes Sağlık Bakanlığı’nın açıklayacağı rakamları dört gözle beklerdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapacağı bir paylaşım vatandaşların dikkatinden kaçmazdı. Bir kısıtlama alındı mı korku ve panik havası oluşurdu. İlk sokağa çıkma kısıtlaması açıklandığında aç kalırız korkusuyla herkes sokağa akın edip alışveriş yapmıştı. Küçük esnaf bir gecede aylarca iş yerinde satamadığı bütün malzemeleri yarım saatte satabilmişti.

Ama artık son günlerde vakaların ve ölüm sayılarının artması ile birlikte vatandaşlar da koronaya yakalandıklarını gizlemedikleri gibi sosyal medya hesabı üzerinden herkese duyuruyorlar. Artık koronadan insanlar eskisi gibi korkmadığı gibi gizlemiyorlar da. İlk başlardaki gibi aman Sağlık Bakanlığı bugün açıklayacağı tabloda kaç kişi yakalandı veya kaç kişi öldü diye merak etmiyor. Herkes bir an önce yakalanıp koronayı atlatmak istiyor. 

Toplumda artık bir kanı oluştu. Ne kadar maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok özen gösteren insan varsa genelde onların koronavirüse yakalandığı görülüyor. Tabi bunu söylerken maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayın demiyorum. Aşırı tedbir de virüsün önüne geçmediğini insanın bünyesine göre bulaş riskinin arttığını söylemek istiyorum. 
Vakaların ve ölümlerin bu kadar çok arttığı Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı’nın da il il vakaları ve ölüm sayılarını Sağlık İl Müdürlüğü sayfasında paylaşması gerekiyor. Vatandaşın pozitif vaka ve ölümleri sosyal medya hebasından paylaşmaktan çekinmediği şu günlerde bakanlığın il il rakamları açıklamamasını anlamış değilim. 

Hafta için akşam saatlerinde ve hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Vatandaşları koronavirüsten ziyade geçim derdi korkutur hale geldi. Esnaf iş yapamaz hale geldi. Çalışan işçilerin kimisi işsiz kimisi ücretsiz izine ayrıldı. Bazıları çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda bırakıldı. Bu saatten sonra bu insanları korona değil parasızlık, ekonomik sıkıntıların doğurduğu stres ve yokluk öldürür. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dilek Özen Arşivi
SON YAZILAR