Dilek Özen

Dilek Özen

Yağışlı bir yıl istiyoruz

Yağışlı bir yıl istiyoruz

Su deyip geçmeyin. Doğayı canlı insanı sağlıklı tutar.
Son yıllarda yağışların az olması nedeniyle kurak bir süreç yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle Aydın’da çiftçiler özellikle ürünlerini yeterince sulayamamaktan yakındı. Yağışlar olmadığı için bütün dağlar ovalar sararmıştı. Doğa su olmadığı için canlılığını kaybetmişti.

Su insan için de hayati önem taşıyor. Çünkü kanın yüzde 83’ü, kemiklerin yüzde 22’i, beynin ve kasların yüzde 75’u sudan oluşuyor. Vücut suyu bebeklik çağında yüzde 80 iken yaş ilerledikçe azalarak ileri yaşlarda yüzde 60-50’lere düşer.

Aydın gibi sıcak bir memlekette insanlar aşırı terleme ile sıvı kaybı yaşıyor. Ayrıca vücudun tükürük ve idrar gibi sıvıları üretimi ve bunu dışarıya aktararak ile insanlar sıvı kaybediyor. O yüzden vücudun olmazsa olmazı suyu ve sıvı içecekleri bol bol tüketelim. Su ve diğer içecekler; yiyeceklerimizin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması, yaşam ve sağlık için gerekli biyokimyasal tepkilerin oluşması, hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetiminin ve eklemlerin kayganlığını sağlar.

Hem doğa ve insan vücudu için büyük önem taşıyan suyun daha da artması için bol yağışlı ve bereketli bir yıl diliyorum.

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dilek Özen Arşivi
SON YAZILAR