KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

Yılda bir kez hatırlanmak

Yılda bir kez hatırlanmak

8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak her sene ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada kutlanıyor. Peki nedir bu kadınlar günü ve neden kutlanıyor ya da anılıyor. Pek çoğumuz bunu bilmeden laf olsun diye kutluyoruz işte. Onun anlamını bilerek kutlarsak biz kadınlar olarak daha mutlu olacağımıza emin olabilirsiniz. İşte çoğumuzun bilmediği Kadınlar Günün ortaya çıkışı. 

Her dönem hakkını arayan ve eşit olmak için mücadele eden kadınlar 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründeki adaletsizliğe başkaldırdı. Çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev yaptı. Bu grev esnasında fabrikada yangın çıktı. Yangın esnasında fabrika önündeki barikatlar nedeniyle kadınlar yangından kaçamadı ve çoğu kadın olmak üzere 129 işçi bu yangında can verdi. Yangın ardından 1910 yılında Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin'in önerisiyle, 1857'de bu yana her yıl "Kadın Günü" olarak kutlanması kararlaştırıldı.  Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. Bu olay ülkemizde benimsendi ve bu kutlamalar alanlara, meydanlara taşındı. Her sene çeşitli şekillerde bu gün kutlanmaya başlandı. Çiçekler, hediyelerle taçlandı. 

Kutlanmasına kutlansın ama sizce de bir eksiklik yok mu? Bir yıl 365 gün ediyorken neden sadece bir gün kadınlar varmış gibi davranılıyor. 364 gün kadınlarla aynı dünyayı paylaşmıyor musunuz? Ben özelikle bu günün kutlanması taraftarı değilim. Tabi ki bunu cinsiyet ayrımına varmadan sevdiklerimizle bir gün geçirdik diye de kutlama yapabiliriz. Sevdiklerimizi bir güne sığdırmayalım. İçimizden geldikçe hediyeler alalım. “İyi ki varsın” diyelim. Birinin varlığını kabul etmek için özel bir güne ihtiyacımız yok ki. Biz insanız. Duygusal varlıklarız. Duygularımızı bastırmaktan vazgeçip sevgimizi bir güne sığdırmaktan vazgeçelim. Her gün kadının, çocuğun erkeğin, babanın günü olsun. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR