Diyetisyen Buğra Öztürk

Diyetisyen Buğra Öztürk

ZAYIFLAMA ÇAYLARI ETKİLİ Mİ?

ZAYIFLAMA ÇAYLARI ETKİLİ Mİ?

Konu kilo vermek olduğunda insani zaaflarımızın bir sonucu olarak en hızlı ve kolay yollar neler önce bunları kurcalıyoruz. Karşımıza çeşit çeşit ürün, hap, eşya çıkıyor doğal olarak çünkü bu da başlı başına kocaman bir sektör. Bunlardan biri de zayıflama çayları olarak bildiğimiz karışımlar. Zayıflama çayları işe yarıyor mu, sağlıksız mı? Piyasada birçok farklı isimlerde zayıflama çayları bulunuyor. Ben de size böyle bir mucize gerçekten var mı bundan bahsetmek istiyorum.
Zayıflama Çaylarının Etkileri

•Zayıflama çaylarının içerisindeki bitkiler diüretik, laksatif, terlemeyi arttıran, uyarıcı etkileriyle kilo verdirir. Bu çayları kullanmaya başladıktan sonraki gün bile tartıda bir fark görebilirsiniz.
•Laksatif etkisiyle bu çayları içmeye başlayınca kabızlık sorununuzu ilk günlerde çok güzel bir şekilde çözer. Fakat bu çayları uzun süre aldığınızda bağırsak floranız bozulmaya başlar. İlerleyen evrelerde kronik kabızlık sorununuz ortaya çıkar.
•Aynı zamanda laksatif ve diüretik etkisi vücuttan fazla su atılımına ve elektrolit kaybına neden olur. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum eksiklikleri kalp ve kas sorunlarına neden olabilir. İlerleyen evrelerde de kalp yetmezliğine yol açabilir.
•Bu çayların içeriğindeki bitkilerin miktarları tam olarak bilinmediği için karaciğerinizde toksik etkilere yol açabilir. Bir ürünün bitkisel olması yan etkisi olmayacağı anlamına gelmez. Burada kullanılan dozu çok önemlidir. Aksi takdirde ileriki evrelerde karaciğer yetmezliğine yol açabilir.
•Size en son tespit edilen bir çayın içerisindeki kimyasaldan bahsedeyim. Teff tohumlu çayda tespit edilen ‘sibutramin’ adlı kimyasal kalp ve tansiyon rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Piyasadaki zayıflama çayları insana zararlı olabilecek kimyasallar içerebilir.

Sonuç Olarak…
Dünyada zayıflama amacıyla kullanılabilecek tek başına bir besin, mucize bir ürün yoktur. Obezitenin tedavisi beslenme alışkanlığınızı değiştirerek fiziksel aktivite içeren bir yaşamdır. Sağlıklı bir kilo vermek istiyorsanız mutlaka bunu diyetisyen aracılığıyla yapın. Bu tarz çaylara inanıp kullanırsanız; sağlığınıza geri dönüşümsüz zararlar verebilirsiniz. Diyetisyeninizin onayı olmadan içeriğini bilmediğiniz herhangi bir çayı tüketmemelisiniz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyetisyen Buğra Öztürk Arşivi
SON YAZILAR