MURAT TAN

MURAT TAN

“Aydın için yürekten!”  

“Aydın için yürekten!”  

Almanların meşhur bir atasözü vardır; “Steter tropfen höhlt den stein” yani ‘Sürekli damla taşı deler’ 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’in ‘Aydın’a yatırımcı çekmeliyiz’ açıklamasının ardından Volkswagen fabrikasının Aydın’da kurulması için çağrıda bulunması ve aynı çağrıyı kararlılıkla yinelemesinin ardından ildeki bir çok STK, ilçe belediyeleri ve siyasilerin desteği, gündemde yer almaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz haftalarda, şirketin Üretim ve Lojistik'ten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Tostmann, İzmir Torbalı Ticaret Odası’nın davet mektubuna, "Çeşitli alternatif lokasyonları, içsel ve dışsal teknik kriterleri ve stratejik bir bakış çerçevesi içinde incelemekteyiz. Karar alınır alınmaz teklifinize geri dönüş sağlayacağız" ifadeleriyle cevaplamıştı. Bu bağlamda bir an önce Aydın’dan da ilgili kuruluşlardan davet mektubu ivedilikle firmaya ulaştırılmalıdır. 

Aydın’ın hakikaten bu tarihi fırsatı kaçırmama noktasındaki ender rastlanan söylem ve eylem birliğini takdire şayan buluyorum. Özlem Çerçioğlu’nun böylesine ‘Aydın için yürekten’ çağrısına karşı, ‘Jant mı satacaklar’, ‘Algı yürütüyorlar’, ‘Gündem Değişikliği’, ‘Arazi yok’, ‘Mümkün değil’ gibi öne sürülen türlü bahane ve olumsuz önyargılar, esasen Aydın’ın yıllar boyu neden bir arpa boyu yol gidemediğinin kanıtıdır. Halihazırda kendi kendine çelme takmakla uğraşırken, yanı başındaki illerin kalkınma anlamında yükselişine seyirci kalan Aydın’ın halen yerinde sayması başka nasıl izah edilebilir?

Geçtiğimiz yıl ‘Yerli Otomobil Fabrikası’nın Aydın’da kurulması’ ile ilgili yaptığım haberde, ‘Fabrikanın Aydın’da kurulmasını çok isteriz. Limanlara yakınlık ve liman arkası bölge olmamız itibariyle en önemli kriteri Aydın’da taşıyor” diyen Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, neden ‘Volkswagen’ fabrikası yatırımın Aydın’da hayata geçmesiyle ilgili oluşan kamuoyu karşısında sessiz, burası düşündürücü fakat Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Çerçioğlu’nun çağrısına tam destek veren Aydın Sanayi Odası, Nazilli Ticaret Odası, Aydın Şoförler Odası, Söke Genç İş İnsanları Derneği, Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası, Germencik, İncirliova ve Çine belediyeleri bir an önce iş işten geçmeden Volkswagen firmasına davet mektubu da göndermelidir. 

Ayrıca şu da var; Volkswagen fabrikasının ilk ve en eski üretim merkezi olan Almanya’daki Wolfsburg’a 1 saatlik uzaklıkta olan Schönebeck ile Söke kardeş şehirlerdir. Almanya’dan kardeş şehri olan Didim ile Kuşadası bir yana ama Söke Belediyesi ile Schönebeck Belediyesi arasında ‘Kardeş Şehirler Arası Gelecekte yapılacak İş Birliği’ konularının ele alınacağı seminer çalışmaları geçtiğimiz ay Schönebeck(ELBE) şehrinde başladı. Alın size Aydın’da ‘Kardeş Şehirler Arası Gelecekte yapılacak İş Birliği’ için tarihi bir fırsat. Söke Belediyesi, Schönebeck Belediyesi vasıtasıyla da yatırımın Aydın’da hayata geçmesi için gönül elçisi olarak da bir köprü kurmalıdır. 

Geçtiğimiz yıl, ‘Yerli Otomobil Fabrikası’nın Aydın’da kurulmasıyla ilgili bir yazımda da bahsetmiştim; Prof. Yaşar Okan'ın Yerli Otomobil Fabrikası Yatırımı Ön Fizibilite Raporu'nda açıkladığı veriye göre Aydın, İşletme ve Çalışan Sayısı İtibariyle Türkiye Otomotiv Ana ve Yan Sanayi'nin bulunduğu ilk 19 il arasında bulunuyor. Bu pozitif değeri dahi idrak edemeyenleri bir kenara bırakıyor, Aydın’da Volkswagen fabrikası yatırım için kararlılıkla ve samimiyetle çağrıda bulunan Çerçioğlu’nu ‘yürekten’ kutluyorum.  

Geçmişte bir dönem turizmde çalıştığım için yakinen bildiğim bazı Alman atasözleri var; Hele bir Alman atasözü var ki geçmişte bir süreliğine ‘Yerli ve Milli’ atasözlerimiz gibi kulağıma küpe olmuştur. Antalya’da barmen olarak çalıştığım beş yıldızlı bir otelde bir gün bir Alman misafirimize kendimden kısaca çat pat dilim döndüğümce bahsetmiştim. Gazeteciliğe bir süre ara verdiğimi söylediğimde gülümseyen Alman misafir, “Jeder ist seines Glückes Schmie” yani ‘Herkes kendi kaderinin demircisidir’ demiş ve kaderimin bundan sonrası için gazetecilik olması yönünde mutlaka irademi sevketmem gerektiğini işaret etmişti.

Vesselam; 

En son Aydın Sanayi Odası heyetinin yatırım için ASTİM OSB’yi önerdiği ziyarette de, AK Parti Aydın Milletvekili Erim’in aksine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatırımın Türkiye’de gerçekleşeceği açıklamasını hatırlatarak, 

Partili partisiz ayrımı gözetmeksizin her kesimi ‘Volkswagen’ fabrikası yatırımının Aydın’da hayata geçmesi için destek de bulunmaya ve sürece katkı sağlamaya davet eden Çerçioğlu’nun çağrısı sonrasında, 

‘Denizli- İzmir arasına sıkışmış’ Aydın için de artık ‘Kendi kaderinin demircisi’ olma vakti gelmiştir. Altını çizerek ifade ediyorum; Çerçioğlu’nun çağrısı Aydın için bir milattır! 

"Aydın, artık kararlılıkla ve samimiyetle kalkınmaya, gelişmeye, kabuğunu kırmaya ve çağ atlamaya topyekün talip olma noktasında, 
2017’de Anemon Otel’de düzenlenen ‘İş Dünyası İstişare Toplantısı’nda gerçekleştirdiği konuşmada Aydın erklerine, ‘Aydın milliyetçisi olun’ çağrısında bulunan Ekonomi eski Bakanı ve Denizli eski Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin ifadesiyle ‘Aydın Milliyetçiliği’ yapmaya da mecburdur" kısmını iliştireceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR