MURAT TAN

MURAT TAN

Aydın’da hiçbir şey olmaması!    

Aydın’da hiçbir şey olmaması!    

Geçtiğimiz günlerde ekşi sözlük’te bir yazarın, ‘Aydın’da hiçbir şey olmaması’ başlığının altına yazdığı; “5 yıl yaşayıp 2020'de ayrıldım. Aydın'da bir şey yok demek yanlış ama var demek de çok doğru değil. Belediye Başkanı’nın kadın olmasına rağmen sokaklarda emzirme kabini bile yok. Ben çok yadırgamıştım bunu…” ifadeleriyle karşılaştım. 

-Belediye Başkanı’nın kadın olmasına rağmen sokaklarda emzirme kabininin olmamasından ötürü yadırganan Aydın’da- daha başka nelerin olmadığı için yadırganabileceğine dair bir süreliğine düşündüm. Tabi klasik konular üzerinden bir çok ildeki benzeri sorun ve eksikliklerin yanı sıra hakikaten olmadığı için yadırganacak nelerdir diye kafa yorulduğunda alt alta sıralanacak konular da aşağı yukarı belli!..(Elbette emzirme kabininin olmaması da yadırganabilir. Bunu Özlem Çerçioğlu’nun dikkatine sunmak da fayda var) 

Etraflı düşününce, empatiyi de devreye sokarak, tüm ilin erklerinin bir süreliğine ortak aklı işlettiğini, “Yahu bu memlekette biz yöneticiyiz, erkiz diye geziyoruz. Şu şu yok, bunların olmaması harbiden bizim ayıbımız. Ne kadar yadırgansak az bize…” dedikleri neler olabilir sahiden diye kafa patlatırken alt alta bir çok büyük eksiklik de sıraladım! 

Örneğin daha şiddetli ölçüde yadırganabilitesi yüksek konular olarak şunlar da aklıma gelmedi değil (!) 

-AK Parti’nin yerel seçimlerde tüm illere yaptığı yatırımları o illerin adayları açıklanırken özet olarak geçtiği PR çalışmasında en kısa videonun Aydın olması yadırganabilir mi? 
-Ya da 1961’de Merhum Başbakan Adnan Menderes ile ilgili idam kararı alan darbe hükümetinin Çıldır Havalimanı’nın rotasını askeri yasak bölgeye çevirerek Aydın’ı cezalandırması ve bu cezanın Aydın’da yetişen onca popülist sağ siyasetçiye rağmen halen kaldırılamaması yadırganabilir mi? 
-Seneler ve senelerdir ‘Sağlık Etki Değerlendirmesi’ yapılmadan bodoslama sondaj kazıp santral açan jeotermal enerji santralleri yadırganabilir mi? 
-İldeki erkler arasında ortak aklın siyasi saiklerle bir türlü işletilememesi yadırganabilir mi? 

Aklıma gelen bu konulara objektif sağduyuyla bakıldığında eminim ki tamamı herkes tarafından şiddetli ölçüde yadırganabilir ancak geçtiğimiz günlerde bir iş insanına gerçekleştirdiğim ziyarette yaptığı ‘Aydın’ ile ilgili yadırgayıcı tanım kadar etkili olamaz!..

İş İnsanı’na göre Aydın; “Merhum Başbakan Adnan Menderes'in memleketi olması nedeniyle yıllarca cezalandırılmış daha sonra da rota CHP’ye dönünce de mevcut hükümetin yatırıma muhtaç bıraktığı bir il”  

Bu yadırgayıcı tanım üzerinden Aydın’ın hali pür melalini düşününce iş insanımıza hak vermemek elde mi değil mi orası size kalmış fakat sanki Aydın’a kesilen cezanın süresi, en azından ‘Çıldır Havalimanı’ realitesi üzerinden bile baksak 60 yıldan bu yana dolmuş değil!. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR