MURAT TAN

MURAT TAN

AYDIN'DA 'MUHALEFET' SORUNU VAR!

AYDIN'DA 'MUHALEFET' SORUNU VAR!

Daha önce Aydın’da geçtiğimiz 2014-2019 dönemine yönelik olarak ‘etkili bir ana muhalefet görevi’ üstlenemedikleri eleştirisini kabul eden İktidar Partisi’nin İl Başkanı Ömer Özmen, senede bir gün klasik haline gelen muhalif çıkış noktasında istikrarını sürdürüyor. 

Bilindiği üzere demokrasilerde muhalefet olmazsa olmazdır! Öyle ki ana muhalefetin ya da muhalefetin olmadığı bir ortamda demokrasiden söz etmemiz de haliyle mümkün değildir. 

Ancak gelinen süreç noktasında, Aydın halkının kendilerini Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ‘Ana Muhalefet’ göreviyle taçlandırdığı AK Parti’nin ciddi anlamda bu pozisyonu sağlıklı, etkin ve işlevsel anlamda yerine getirememesi, il özelinde yerel demokrasiyi de ne yazık ki adeta amiyane tabirle kadük (!) duruma indirgemektedir!

Oysa etkin bir ana muhalefetin ‘Büyükşehir Belediye Meclisi’nde esaslı bir irade ortaya koyması, şehrin sorun ve taleplerinin sözcüsü olarak halkın yerelde iktidara getirdiği kadrolara yönelik yapıcı anlamda eleştirel, sorgulayan, denetleyen ve hesap soran bir ölçekte duruş sergilemesi, doğrudan doğruya bu şehrin menfaatinedir!

Kaldı ki ana muhalefet görevi sağlıklı bir şekilde yerine getirilse, ABB’yi yöneten irade de bazı hususlarda eğer hata ve eksiklikleri söz konusuysa kendisine ister istemez çekidüzen verecektir. Yine bir takım proje ve taleplerin de gündemine alınması da bu sayede mümkün olacak, örneğin CHP’nin emeklilere dini bayramlarda ikramiye verilmesiyle ilgili mevcut iktidarı etkilediği gibi türlü pozitif sonuçlar da doğuracaktır!

CHP ve İYİ Parti'nin son yasama döneminde gündeme getirip iktidarın düzenlemeye gittiği hususlar, etkin muhalefetin halk adına nasıl yapıcı sonuçlara vesile olabileceğinin en güzel örneği olarak karşımızda duruyor! Örneğin elektrik faturalarından yıllardır alınan yüzde 2'lik TRT payının kaldırılması ve muhtar maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasına karar verilmesinin perde arkasında muhalefetin ısrarlı çıkışları ve sürekli gündemde tutması da yadsınamaz bir gerçektir! 

Peki Aydın özelinde yerel demokrasinin en genişletilmiş haliyle vücut bulduğu BŞB Meclisi’nde bugüne kadar gerek AK Parti, gerekse MHP’li meclis üyelerince hakikaten ABB’yi yöneten iradenin dikkatini çekecek ölçüde, ‘Evet adamlar haklı, bu konuyu es geçmeyelim ve gereğini yapalım’ denilen hangi talep gündeme getirilebilmiştir? Koca bir hiç!

Büyükşehir Meclisi’nde AK Parti Grubu Sözcüsü Mustafa Arı’nın lüzum görüldüğünde eş dost alışverişte görsün diye söz almasıyla birlikte zaman zaman sıradışı çıkışlara imza atan Neşe Menderes dışında MHP’den örneğin hiçbir meclis üyesinin bugüne kadar esaslı bir çıkış yapmadığını da göz önünde bulundurursak, Aydın’da ciddi anlamda muhalefet sorunu olduğu ortadadır! Kamuoyu oluşturma ve gündem belirleme noktasında da Aydın’da muhalefet partililerinin etkin bir varlık gösteremediklerine uzun süredir hep birlikte şahitlik ediyoruz. 

Yerel Seçimler’e iki yıl kala Aydın halkının muhalefet sorumluluğuyla payelendirdiği partilere tavsiyem; Aydın’ın sorunlarını ciddi anlamda ele almaları, sosyal medya paylaşımlarındaki yüksek (!) beğenilerin cazibesinden sıyrılıp kamuoyu oluşturma ve gündem belirleme noktasında basın ile ilişkilerini doğru bir şekilde gözden geçirmeleri ve halka doğru şekilde inebilmeleridir! Yoksa bu halk sizi daha doğru dürüst muhalefet görevini bile yerine getirmediğiniz için yerelde de asla iktidarla taçlandırmaz bilesiniz! 

Vesselam ta 1947 yılında henüz muhalif milletvekiliyken Aydın’da köyleri karış karış gezip muhalefetin demokrasilerde ne denli önemli olduğunu vurgulayan Merhum Başbakan Adnan Menderes’e de bir kez daha iyi kulak vermek lazım; 

“Artık kimse bu memlekette muhalefeti, maksatlarından şüphe olunan, gizli veya açık takibi lüzum görülen ve mevcudiyeti bela kabul edilen bir varlık olarak göremeyecektir. Kimse muhalefetin varlığını adeta yarı meşru görme cesaretini gösteremeyecektir. Muhalefetin hükümet kadar meşru olduğu, milletin en esaslı haklarından birisi olduğu telakkisine varılmış olması fikrimce inkılâpların en ilerisi ve en mühimi olacaktır” 

Muhalefetin milletin en esaslı haklarından biri olduğunu söyleyen Menderes'in bu sözleri umarım birilerinin kulağına küpe olur!

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR