MURAT TAN

MURAT TAN

AYDIN'DAKİ GES YATIRIMLARI YENİDEN CANLANDIRILMALIDIR!

AYDIN'DAKİ GES YATIRIMLARI YENİDEN CANLANDIRILMALIDIR!

Aydın’da dünden bugüne kurulan Jeotermal Enerji Santrali (JES), Güneş Enerji Santrali (GES), Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) kurulumlarına dönük baktığımızda yükselen bir ivmede oldukları ayan beyan ortada.

***

Yani eldeki verilere göre ilde tüketilen toplam elektriğin neredeyse iki katına denk bir üretim gerçekleşen Aydın’da, ilerleyen süreçte üretimin daha da artış göstereceği de yeni planlanan yatırımlara bakıldığında net bir şekilde gözüküyor.

***

Bu noktada enerji üretiminde aslan payı JES’lere ait ancak son yıllarda GES yatırımlarına dönük de ciddi bir artış gözlemlendiği de ortadaydı ta ki bu yıl en son çıkan yasal yönetmeliğe değin.

***

Geçtiğimiz süreçte de manşetten ‘Aydın’da GES yatırımları’ durdu başlığıyla gündeme taşıdığımız konuyu esasen İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin de TBMM’ye taşıyacak.

***

Bu konuyla ilgili Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Başkanı Tevfik Fikret Koca da girişimciler adına her yerde yönetmeliğin yanlış olduğunu ve geri çekilmesi gerektiğini üstüne basa basa vurguluyor ancak hükümet kanadından henüz bir geri adım sinyali pek yok!

***

Koca’nın üzerinde ısrarla durduğu haklı söylem, enerji açığı olan Türkiye’de enerjinin yüzde 60’ını doğalgazla üretildiği ve dışarıdan aldığımız doğalgazla yapılan bu üretimin, milli bir yaklaşımdan uzak ve dövize entegre bir şekilde gerçekleştirildiği yönünde.

***

Koca’nın tabi bunun dışında OSB’lerde yatırımcılara yer tahsisi yapılırken GES kurulumun zorunlu olmasıyla ilgili de çarpıcı bir talebi var.

***

Umarız önümüzdeki süreçte Aydın’da durma noktasına gelen GES yatırımları, söz konusu üretim fazlasının bedavaya Devlet’e verileceği şeklindeki yasal yönetmeliğin geri çekilmesiyle yeniden canlanır ve girişimciler Allah’ın nimeti Güneş’in enerjiye çevrilerek elektrik maliyeti yükünden kurtulma konusunda da önlerin açıldığı döneme kavuşur.

***

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yatırımcılarının önünün açılması noktasında haklı talepleri dikkate alarak yasanın revize edilmesi hususunda gerekeni yapması gerekiyor.

***

Umarız sadece Aydın’daki değil yurt genelindeki tüm yatırımcıların bu kapsamdaki haklı talepleri bir an önce dikkate alınır ve gereği yapılarak yasa revizeden geçer!

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR