MURAT TAN

MURAT TAN

AYDIN'DAKİ 'MUHALEFET' SORUNU SIRITIYOR!

AYDIN'DAKİ 'MUHALEFET' SORUNU SIRITIYOR!

Aydın’da ciddi bir muhalefet sorunu olduğunu zaman zaman kaleme almıştım.

***

Gelinen süreç itibariyle ciddi anlamda gerek yereldeki meclislerde, gerekse parlamentodaki muhalefet üyelerinin objektif paydadan bakıldığında, etkin ve yetkin olamadığına dönük halkın kanaati, yaklaşan seçimler öncesinde iyiden iyiye dillendiriliyor.

***

Örneğin muhalefet milletvekillerinden geçtiğimiz dönemlerde köy köy gezip sorun ve talepleri notlar halinde alarak gerek yerel iktidar ve gerekse genel iktidara taşıyan isimler çok uzağımızda değil!

***

Ancak gelinen nokta itibariyle örneğin önceki dönemde İl Genel Meclisi Üyeleri kadar etkin olmadıkları aşikar olan ‘Büyük Belediye Meclisi Üyesi’ kimliğine haiz isimlerle ilgili de ciddi eleştiriler duymuyor değiliz!

***

Halkın daha önceki dönemlerde dün gibi hatırlarım; ‘İl Genel Meclisi Üyesi’ olarak seçtiği isimler, adeta yarı milletvekili gibi bir pozisyona sahipti.

***

Statü anlamında gerek saygınlık ve gerekse etkin hizmetlerin yerine getirilmesinde de baskın rol üstlendikleri de apaçık ortaydı. İl Özel İdaresi’ndeki komisyonlar bazı sorunlarla ilgili yerinde incelemelerde bulunup basın açıklamaları yaparlardı.

***

Ancak gelinen nokta itibariyle ‘Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi’ olarak Aydın’ın yerel parlamentosuna seçilen isimlerin ciddi anlamda kendilerini sorgulamaları gerekiyor.

***

Özelikle muhalif ‘Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi’ seçilen isimlerin, eş dost alışverişte görsün diye değil, yaşadıkları ve seçildikleri ilçelerin sorunlarına ‘Büyükşehir Belediyesi’ eliyle çözüm bulabilmek için etkin bir köprü vazifesi görmeleri de gerekiyor.

***

Bu paydadan bakıldığında ben örneğin halkın menfaatine olan bir hizmet ve talebi, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne popülist yaklaşımla değil samimi bir tavırla taşıyacak muhalif meclis üyelerine de kulak tıkanacağını sanmıyorum.

***

Ancak zaman zaman ‘Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışma konusu olan ve enine boyuna baktığımızda ‘İncir çekirdeğini doldurmayacak’ mahiyetteki bazı muhalif lakırtılar da sırıtmıyor değil!

***

Bu nedenledir ki yerel parlamentoda etkin bir ana muhalefet rolünün layıkıyla yerine getirilmemesi, demokratik bir olgunluğa sahip olmayan isimlerin bir dahaki yerel seçimlerde, ‘Büyükşehir Belediye Meclisi’ne aday gösterilmemesi gerekliliğini de su yüzüne çıkarmamaktadır.

***

Gelecek seçimler için ilçe belediye başkan adaylığı ya da ilçede ileri gelen ismi kisvesine sahip olmak isteyenlerle hizmet için göreve talip olanların ayrımı, partiler nezdinde ince elenip sık dokunarak tespit edilmelidir.

***

Unutulmamalıdır ki; İktidarın gerek yerel ve gerekse genel ölçekte işlevsel anlamda halkın tamamına dokunan hizmetler üretebilmesinde muhalefetin çok ciddi bir rolü vardır.

***

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR